Paprika (Jasutaka Cucui)

5. dubna 2014 v 17:33 | Akiyama Kara |  Recenze

Autor: Jasutaka Cucui
Originální název: パプリカ (Papurika)
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2013
Anotace: Magický příběh začíná objevem převratného přístoje, který vědcům umožňuje vstupovat do lidských snů a ovlivňovat je. Jeho vynálezcem je věhlasná specialistka Acuko Čiba, jejíž alterego neurčitého věku zvané Paprika vstupuje ve fiktivních, ovlivněných snech na scénu snového příběhu, aby tam působila správným způsobem… Když jednoho dne dojde ke krádeži přístoje, neohrožený detektiv a uznávaná a půvabná terapeutka spojí své síly, aby věc získali zpět - dříve než padne do rukou snových teroristů.


Konečně se mi dostal do ruky první román od japonského autora Jasutaka Cucui. Paprika je nejdelší kniha, která zatím vyšla v češtině a to má jen nějakých 300 stránek. Oproti tomu jsou ale i tak Peklo a Konec stříbrného věku (další knihy od Cucuiho, na které se chystám nyní) hotové letáky. Ačkoliv to tedy není žádná rozsáhlá sága, příběh, který Cucui napsal, mě naprosto vtáhl do sebe.

Po přečtení anotace jsem neměla nijak velká očekávání. Ta nakonec příběh ve všech směrech předčil. První polovina knihy se nese v příjemné atmosféře, ale čím déle čtete, tím je příběh temnější a temnější. Zápletka je vystavěná na běžných věcěch, které japonskou (a nejen tu) společnost trápí - rivalita, etika, hon za mocí. Jistě, je to trochu klišoidní, takže záhy zjistíte, že vlastně víte, co se stane. Není to ale tak, že byste zjistili, co přijde na konci. Vlastně vás čeká několik naprosto geniálních zvratů, které byste ani v nejmenším nečekali.

Velký klad téhle knihy jsou jednoznačně postavy. Každá je propracovaná, má vlastní problémy a sny, každá je jedinečná. Na to navazuje další plus. Nikdy jsem psychologii nějak do hloubky nestudovala, vlastně jenom ve škole a to poněkud povrchově, ale je vidět, že Cucui tomuto tématu rozumí a zabýval se jím. Nic si nevymýšlí a tak dílo působí opravdu autenticky. To je ale myslím záležitost všech japonských autorů, například Suzuki Kodži se díky Kruhu stal odborníkem na DNA.

Jediný zápor vidím v hlavní postavě, Acuko Čibě, a jejím alteregu, Paprice. Ze začátku je to prototyp silné, emancipované ženy. Postupně se ale změní přes Mary Sue (kterou já vážně nemám ráda) až na "dívku v nesnázích". Japonci takovému prototypu říkají bišódžo. Samo o sobě by mi to snad ani nevadilo, ale Acuko/Paprika mi v jistých chvílích byla i nesympatická, což by se podle mého názoru u hlavní postavy stát nemělo.

Mě osobně se Paprika vážně líbila, od začátku do konce jsem si jí užívala. I když má trochu pomalejší rozjezd a není to zrovna oddychové čtení, vřele ji doporučuji všem, kdo mají rádi sci-fi, hlavně tu japonskou, a literaturu ze Země vycházejícího slunce všeobecně. Nejde o zrovna lehké čtení, takže to není kniha pro všechny, ale věřím, že alespoň někoho inspiruji k jejímu přečtení a že ho zaujme, protože Jasutaka Cucui se právě stal jedním z mých oblíbených japonských současných autorů.

9/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 10. dubna 2014 v 18:56 | Reagovat

Jak jsem pokračovala ve čtení anotace knihy, říkala jsem si, že je mi to nějaké povědomé, a taky že asi ano. Pokud se nemýlím, tak podle knihy bylo natočeno stejnojmenné anime?^^
Ani jsem nevěděla, že anime by mohlo mít nějakou předlohu, takže knihu si určitě pokusím sehnat. :) Děkuju za tip.^^

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 14. července 2014 v 20:11 | Reagovat

Nebyl podle toho natočen film? http://proxer.me/info/537/details#top ? Osobně jsem to ještě neviděla ale tu knihu se pokusím sehnat. Děkuji za recenzi :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama