Japonsko jako obor na vysoké škole?

24. dubna 2014 v 18:35 | Akiyama Kara |  Japonsko
Tenhle článek jsem měla rozepsaný milion let a pokaždé jsem našla něco, co jsem chtěla dodat, případně jsem hodně mazala. Ani na jedné vysoké škole (zatím, muhehehe) nestuduji, takže ode mě žádné osobní zkušenosti nečekejte, ale za pár let se to možná určitě změní. Nicméně teď napíšu něco celkově o studiu určité kultury/země na vysokých školách a možnostech, které máme.
Filo... cožeto?

Jako první bych měla vysvětlit jeden pojem, se kterým se setkáte jak v zahraničí, tak i tady u nás, i když asi ne ve spojení s Japonskem. Tím záhadným pojmem, jak někteří z vás už u nadpisu asi uhádli, je filologie. Nebudu zdržovat nějakým složitým vysvětlováním, pojďme se podívat, co nám o filologii píše tetička Wiki.

"Slovo filologie je řeckého původu (φίλος 'přítel', λόγος 'slovo') a znamená doslova 'přátelství se slovem', s naukou aj. Dnes tímto pojmem rozumíme nauku, která studuje daný jazyk spolu s literaturou v něm psanou a s kulturním a historickým kontextem."

Tady to máte. Existuje spousta filologií a v podstatě se tedy můžete zabývat kteroukoli větší/známější zemí na světě. Je tedy samozřejmostí, že se můžete věnovat i Japonsku. Je to v postatě ráj (i když až tam budu, asi to budu chtít vzít zpátky) všech japanofilů. Učíte se jazyk, literaturu, historii, kulturu... A všechno jen o Japonsku.

Kam v Čechách?

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, máte bilion možností, kde japonštinu a japonskou filologii studovat. Už jen v čechách máte tři možnosti. Zaprvé je to určitě pražská Karlova univerzita, potom UPOL (Univerzita Palackého v Olomouci) a také Masarykova univerzita v Brně. Teď nějaké obecné informace.

Karlova univerzita
Japonská filologie (v tomto případě japonská studia) se zde vyučuje od roku 1947. Můžete studovat jak dvouoborově, tak jednooborově. Jako jediná univerzita u nás (alespoň podle jejich webu) nabízí všechny tři stupně - bakalářský, magisterský a doktorský. Co se týče přijímaček, můžete se těšit nejen na ty běžné, ale i malý kvíz z Japonska - historie, literatura, aktuální dění, prostě všeobecný přehled. Taky se určitě naučte kanu, budou ji vyžadovat, společně s pravidly transkripce japonštiny.

UPOL

Upol nabízí bakalářské a magisterské studium. Opět musíte projít přijímacími zkouškami, ale už nepotřebujete umět kanu a nikdo se vás nebude ptát na reálie. Existuje sice oborový test, ale slyšela jsem, že je docela primitivní. Je také možnost studovat japonskou filologii dvouoborově a nebo je tu další předmět, japoština pro hospodářskou praxi. Často se UPOL a UK porovnávají. Osobní zkušenosti samozřejmě nemám, ale říká se, že na UK jsou všichni chladnější, kdežto na UPOL je to jako jedna rodina. Samozřejmě těžko říct, jestli je to tak doopravdy.

MUNI
Masarykova univerzita v Brně je snad nejmladší univerzita s tímto oborem. Hodně dlouho zde fungovala jen dvouoborová japonská filologie, od roku 2014 už funguje katedra jako samostatné pracoviště. Moc informací jsem o něm nenašla, ale určitě se doporučuji podívat na stránky. Taky je tu oborový test, opět docela snadný, na jejich webu je seznam doporučené literatury.

Kam v zahraničí?

Pokud zvládáte cizí jazyky a máte možnost studovat v zahraničí, existuje spousta univerzit, kam se můžete vydat. Protože se všichni učíme anglicky, první volba jistě bude Velká Británie nebo USA. Japonštinou ale není zrovna lehké se uživit, takže čím prestižnější univerzita, tím lepší. Podle Top Universities je v japonštině úplně na prvním místě Oxford, který se bije s Cambridge. Dále je tu Harvard (USA). Pokud se na tyhle "top" univerzity necítíte, určitě můžete zkusit nějaké další, protože určitě do 50. místa jsou to všechno hrozně prestižní školy.

Další školy, kde se učí anglicky, jsou ve Skandinávii. Finsko, Dánsko a Švédsko rozhodně vedou. Jak víte, Švédové jsou v angličtině hodně, hodně dobří, takže se zde vyučuje i v tomto jazyce a jezdí sem docela dost čechů. Samozřejmě pak záleží na tom, jaké další jazyky se učíte. Francie, Itálie, Španělsko... je spousta zemí, kam můžete jít. Podle mě je důležité najít univerzitu, která má ve světě jméno, protože pak bude všechno snazší. No a nakonec můžete jet přímo do Japonska. Podle tabulek je v jazycích na špičce Tokijská a Kjótská univerzita a po nich Waseda. Drží se v první stovce poměrně dobře a za ty roky, co tam budete studovat, se určitě naučíte japonsky víc než dobře. Aby ne, bude to rozhodně potřeba.

A jakou to vlastně bude mít studium v zahraničí výhodu? Je jich vlastně hned několik. Zaprvé se naučíte další cizí jazyk lépe. Taky by pro vás mělo být snazší najít práci, protože třeba anglické školy mají po světě skvělý zvuk. Prosadíte se lépe i ve světě, pokud byste chtěli, protože ačkoliv je třeba UK skvělá a taky jedna z nejstarších univerzit, přece jen Cambridge či Oxford nebo Harvard zní o dost líp. A rozhodně je to obrovská výzva.


Takže tohle byl takový krátký článek o tom, kde všude se dá Japonsko a japonština studovat. A co já? Já už si vysokou školu i obory vybrala. Samozřejmě to má co dělat s Japonskem. Nechci to ale tady vypisovat, jen kdyby to někoho zajímalo. ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Annika Annika | Web | 24. dubna 2014 v 19:40 | Reagovat

Myslím, že na UK se dá dvouoborově studovat jen magisterské studium (?) U mého ročníku to nešlo a mám pocit, že ani příští rok to nepůjde.
A najde-li se zde v okruhu čtenářů nějaký potenciální zájemce právě o studium na Karlovce, je třeba být připraven, že znalost reálií rozhodně není malým kvízem, ale tvoří tu náročnější polovinu poměrně dlouhého přijímacího testu, kterou se rozhodně nevyplácí podcenit :-) Nevím ale, jestli to letos bude stejné jako loni.

K onomu porovnávání UPOL a UK - nevím, jak to mají olomoučtí sousedé (u kterých mi mimochodem přijde, že na nás koukají poněkud s despektem a já nerozumím proč), nicméně u nás v ročníku je to tak, že starší spolužáky pravda moc neznáme, ale zato máme skvělé vztahy vnitřní a i s učiteli - a to třeba mně osobně vcelku stačí :-)

Až se budeš v budoucnu někam hlásit, budu držet palce :-) Kéž by všichni mí spolužáci byli takoví nadšenci jako ty. Žel ještě před koncem zimního semestru dva odpadli.

2 Neriah Neriah | E-mail | 25. dubna 2014 v 10:04 | Reagovat

Můj bývalý spolužák ze střední studuje japonskou filologii právě na UPOL. Co tak soudím z jeho statusů na facebooku, tak mají se spolužákama dobré vztahy. A co mi tak říkal, prý na přijímačkách nějaké reálie chtěli, a prý to bylo těžké. Ale každý se na tohle asi dívá jinak, on se víc zajímal vždycky o jazyk a reálie šly trochu stranou :)
Jinak držím palce, ať ti vyjde dostat se na školu, na kterou chceš.

3 Mrs. Writer Mrs. Writer | E-mail | Web | 29. dubna 2014 v 21:38 | Reagovat

Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že bych se Japonsku věnovala dokonce jako vysokoškolák se zaměřením, ale času mám zatím dost... abych se přiznala, dokcela mě tvůj článek zlákal :D

4 Vendy Vendy | Web | 4. června 2014 v 11:55 | Reagovat

Moc se mi líbí ty zkratky.
Japonštinu asi už studovat nebudu, ale je to pěkný přehled výběru a možností. Zahraniční studium bude asi praktičtější, ale začít u nás taky není k zahození.

5 Mareep Mareep | E-mail | Web | 20. února 2016 v 12:03 | Reagovat

[2]: Zdravím.
Příští rok bych se chtěla hlásit na UPOL,tak se chci zeptat,jestli by nebyla možnost,že mi tvůj spolužák poskytl nějaké informace o přijíačkách? Dost by mi to pomohlo :)

6 Kirika Kirika | E-mail | 21. února 2016 v 11:19 | Reagovat

[5]:Ahoj,jestli ti jde predne o jaronstinu jako jazyk,zda se (dle nazoru japonskych studentu v CR) byt UPOL asi nejlepsi volba,ale kazdopadne bych doporucila alespon zkusit i KU.
Vyucujici na UPOL se nijak netaji tim,ze oni vas nepotrebuji,ve vedeni oboru vladne chaos,vpodstate co si nezjistite a nezaridite sami,to nemate.Navic jsem slysela,ze lonske oborove prijimacky uz byly diametralne tezsi nez do te doby...
Vyhodou je,ze berou spoustu studentu,ale skutecne se na tehle skole udrzet,pokud mozno s dobrymi vysledky,se dari jen pomerne nizkemu procentu kazdeho rocniku.
Navic jak v Brne,tak v Praze mate nesrovnatelne vyssi moznost dostat se behem bakalare treba na semestr nebo na rok primo na nekterou z japonskych univerzit.

7 weeby-subs weeby-subs | E-mail | Web | 23. února 2016 v 18:09 | Reagovat

[6]: Páni,tak teď mám opět pochyby :D
Když já nevim, jestli bych se na UK vůbec dostala. Navíc bych se ráda dostala z domova,ale jelikož bydlím u Prahy,kolej by mi nedali,což byl další důvod,proč jsem hledala jinde,ale samozřejmě hlavně proto,že nevím,jestli mám moc šanci.. Vím,že je ještě čas,ale nevím,co za rok stihnu vstřebat počas učení se na maturitu.
Ale moc děkuji za informace, budu o tom ještě přemýšlet :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama