[Film] Genji Monogatari: Sennen no Nazo (2011)

18. března 2014 v 20:48 | Akiyama Kara |  Recenze
Originální název: 源氏物語 千年の謎 [Genji monogatari: Sennen no Nazo]
Název v angličtině: Genji Monogatari: A Thousand Years Engima
Rok: 2011
Žánr: drama
Režie: Yasuo Tsuruhashi

Ti z nás, kteří se okolo japonské kultury, potažmo literatury, určitě už ví, o čem tenhle film bude. Jen pro připomenutí: Příběh prince Genjiho je tisíce let starý román (a také první na světě), který sepsala dvorní dáma Murasaki Shikibu. Odehrává se ve starém japonsku v období Heian a točí se kolem prince a jeho milostných aférek.

Já sama jsem si film pouštěla s velkým očekáváním, který dalo by se říct naplnil. Jsou tu dvě dějové linie - první popisuje okolnosti vzniku tohoto románu. Ten druhý se soustředí přávě na Genjiho a jeho tři velké lásky, ačkoliv pokud jste četli alespoň první část přeloženého románu, víte, že jich bylo daleko více. Nicméně směstnat tak dlouhý počin do jednoho filmu je umění. Jenže tady nastává malý problém.Čekali byste, že když se počet milenek zkrátil na tři, film nebude mít víc než hodinu a půl. Omyl, on má totiž něco přes dvě hodiny. Z mého pohledu musím říct, že to rozhodně stálo za to. Herecké výkony jsou konec konců dobré a děj je celou dobu tak poutavý, že ani ty dvě hodiny nebudete vnímat. Opravdová nádhera jsou ale kostými a kulisy. Zvlášť pro mě, protože se o období Heian zajímám a pokud nic jiného, tenhle film se dá brát jako stroj času, který vás do 11. století přenese opravdu věrně.Na druhou stranu ale každá mince má dvě strany a tak i Genji Monogatari by potřeboval vychytat pár much. Zaprvé, já sama jsem překlad Genji Monogatari četla, tedy alespoň první část, takže zhruba tak vím, o co tam jde. Na druhou stranu ale film působí, jako by byl určen jen pro ty, kteří Příběh prince Genjiho znají. Jistě, je to japonský film, ale určitě má jistý potenciál dočkat se překladu. Tedy, alespoň měl. Další mínus je rozhodně ta délka. Představte si, že naprosto netušíte, co se to na plátně děje, a ještě v tomhle stavu setrváte přes sto dvacet minut.

Já osobně jsem byla z tohoto snímku nadšená. Tak nadšená, že jsem se ten samý den okamžitě pustila do překladu. Pokud byste si tedy chtěli tenhle film stáhnout a vaše angličtina není nejlepší, tak mi napište na email nebo kamkoliv, kde to najdu, pošlete mi váš email a já vám pošlu titulky, až budou hotové, případně odkaz na stažení, pokud ho nenajdete.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 20. března 2014 v 12:50 | Reagovat

Určitě se podívám a pokud titulky nenajdu, napíšu! Film vypadá lákavě a je fakt, že velkofilmy tohoto rázu jsou i úžasnou podívanou.

2 Lukas Lukas | E-mail | 25. března 2015 v 20:10 | Reagovat

Ahoj, prosím tě, nevíš kde se dá ten film sehnat ? všude to hledám a nemůžu nic najít :( hlavně bych potřeboval aby to bylo v původním japonském znění. Děkuju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama