Březen 2014

Proč se NEučit japonsky

26. března 2014 v 11:23 | Akiyama Kara |  Japonština
Tentokrát to bude příspěvek do rubriky japonština! Určitě vás ten název maličko zarazil, jenže já se nad tímhle tématem zamýšlela už nějaký ten pátek a myslím, že tenhle článek má svůj důvod, ačkoliv jsem ho psala maličko (nebo taky maličko víc...) nakrknutá jistou nejmenovanou osobou ze světa tam venku (realita... co to sakra je?). Vyzní možná maličko útočně, ale předem vám říkám, že nechci v žádném případě nikoho odrazovat od učení japonštiny a už vůbec ne někoho urážet. Pokud se vás to přesto dotkne, pro mě za mě si hoďte kamenem.

[Film] Genji Monogatari: Sennen no Nazo (2011)

18. března 2014 v 20:48 | Akiyama Kara |  Recenze
Originální název: 源氏物語 千年の謎 [Genji monogatari: Sennen no Nazo]
Název v angličtině: Genji Monogatari: A Thousand Years Engima
Rok: 2011
Žánr: drama
Režie: Yasuo Tsuruhashi

Ti z nás, kteří se okolo japonské kultury, potažmo literatury, určitě už ví, o čem tenhle film bude. Jen pro připomenutí: Příběh prince Genjiho je tisíce let starý román (a také první na světě), který sepsala dvorní dáma Murasaki Shikibu. Odehrává se ve starém japonsku v období Heian a točí se kolem prince a jeho milostných aférek.

Já sama jsem si film pouštěla s velkým očekáváním, který dalo by se říct naplnil. Jsou tu dvě dějové linie - první popisuje okolnosti vzniku tohoto románu. Ten druhý se soustředí přávě na Genjiho a jeho tři velké lásky, ačkoliv pokud jste četli alespoň první část přeloženého románu, víte, že jich bylo daleko více. Nicméně směstnat tak dlouhý počin do jednoho filmu je umění. Jenže tady nastává malý problém.


Narozeninová soutěž! (*-*)/

17. března 2014 v 8:00 | Akiyama Kara |  Zápisník
A je to tu - narozeninová soutěž. Pro ty, kdo nevědí, můj blog oslavil první narozeniny včera, 16. března, takže jsem si řekla, že by nebylo od věci to oslavit. Vlastně se tomu ani soutěž říkát nedá, spíš Giveaway, nebo tak něco. Na začátek asi pár informací o výhře. Výherce bude náhodný (tedy, skoro) a budou dvě kategorie.


1. Bleach česky + japonsky
Ičigo Kurosaki byl normální středoškolský student. Tedy, až na to, že měl dvě šílené sestry, ještě šílenějšího otce, že se rád pral a viděl mrtvé lidi. To poslední byl asi tak nejmenší z jeho problémů. Ičigo s mrtvými vycházel docela dobře - alespoň do chvíle, než se mu v životě objevila záhadná Rukia Kučiki, která mu na krk hodila nebezpečný úkol. Už nestačilo jen mrtvé vidět. Bylo třeba i za ně bojovat.
Dodatek: Nejde o dvojjazyčnou verzi, jde o dvě mangy, z nichž jedna je česky, druhá japonsky. Bolí mě, že tu japonskou musím dávat pryč, na druhou stranu se mi jich jaksi sešlo víc a já Bleach nečtu. Nicméně dávám jen do dobrých rukou!

2. Labyrint

Do labyrintu iluzí a skutečností se může propadnout kdokoliv z vás. A jen vy sami zase dokážete posoudit, co je pravda a co jen pouhopouhý sen. V manze Labyrint na vás čeká šestice příběhů hrdinů ztracených v hrůzostrašném bludišti.Jen na vás bude záležet, jaký osud je nakonec potká…
Je život Asuky skutečný, nebo je to jen Satorův sen a představy? Jak daleko je stárnoucí královna krásy ochotná zajít, aby znovu získala ztracené mládí? Lhát se nemá. Ale je možné říkat vždycky pravdu? Co se stane, když se člověk nedokáže rozhodnout a nechá své volby na někom jiném. Jsou vaše vzpomínky skutečně jenom vaše? Čím člověk zaplatí za deset let absolutního štěstí? A kdo je tajemná dívka s různobarevnýma očima?

3. Elegie pro ovečku
Kazuna Takashiro nemůže uniknout stínům své minulosti. Od chvíle, kdy jeho matka zemřela, trápí ho noční můry a tajemné vize. A když nalezne svou dávno ztracenou sestru Chizunu, zjistí, že spolu mají společného víc než jen příjmení. Oba sourozenci si s sebou nesou rodinné prokletí - chorobu, která je mění v upíry! A tak, ve snaze postavit se svému osudu, se Kazuna a Chizuna snaží překonat narůstající hlad, který je pravou podstatou jejich bytí...


To by bylo něco málo k tomu, o co se "hraje". Pravidla? Musíte samozřejmě vyplnit formulář, kde je spousta (naprosto nezajímavých) otázek. Soutěž bude probíhat od teď (17. 3. 8:00) do 22. 3. do 11:59. Pozdější odpovědi mají smůlu. Budou dvě kategorie. Jednu z nich (Elegie + Labyrint) budu losovat. Druhou si vyberu podle odpovědí, jinými slovy ten, kdo prokáže, že u něj bude japonská verze Bleache v dobrých rukou, jí dostane. Takže vyberu několik lidí (podle počtu) a z těch pak někoho vylosuji.
Můžete se přihlásit do obou kategorií, nebo jen do jedné, to je na vás, podmínkou je vybrat si pak ve formuláři dvě nebo tři mangy (to aby to bylo zajímavější). Jinak, má to asi sedm nebo kolik otázek, abych si udělala malý průzkum, takže mi uděláte radost, když se trochu rozepíšete. Tenhle článek bude "nahoře" až do soboty, od neděle už budu normálně přidávat články.

A ještě jedna drobnost! Posílám do Čech, na Slovesko i kamkoliv jinam. Není to tím, že bych byla tak štědrá, ale prostě tím, že můžu. A nechci nikoho diskriminovat, ať už žije kdekoliv.

Doufám, že vás mangy alespoň trochu zaujaly. Já sama jsem četla všechny na internetu a fakt moc se mi líbily (mezi námi, ten Labyrint byl asi nejlepší). A také bych chtěla poděkovat anonymnímu sponzorovi, který se tváří, že s tím nemá nic společného. :DTakže, všem hodně štěstí a... Mata ne~

Jeden narozeninový aneb Změna je život

16. března 2014 v 16:38 | Akiyama Kara |  Zápisník
První věc, kterou musím zmínit hned na začátku. Já (můj pseudonym) a blog slavíme první narozeniny! Samozřejmě nemůžeme zapomenou na slibovanou soutěž, která sice proběhne o trochu později, ale určitě v japonském duchu. Už dopředu můžu prozradit, že si to užijí hlavně příznivci japonské kultury a jazyka. Na druhou stranu tu mám ale pár zásadních změn, které hodlám na blogu provést.

Pokud můj blog čtete delší dobu, určitě je nějaký ten vývoj vidět. Vývoj, který vyústil právě v tento den a tento článek. A protože má blog narozeniny, chystám se provést (ne)malé změny týkající se hlavně obsahu. Vzhledem k tomu, že nevedu jen tento blog a mermomocí se snažím přispívat i jinam, ale občas v tom mám docela dost velký guláš. Tímto tedy prohlašuji, že ode dneška se tenhle blog bude týkat pouze Japonska a japonštiny, případně nějakých těch deníčkových postřehů (ohledně dříve zmíněného).

Během dneška všechny "nejaponské" články poputují do koše. Co tu zbyde? Články z Japonska a japonštiny, překlady a reporty (spíš jen jeden report z Eigasai). Tady je samozřejmě na vás, o čem byste tu rádi četli, takže pokud máte nějaký návrh, hned s ním do komentářů. Nechci se ale pouštět na tenký led, hlavně co se jazyka týče, takže pokud budou nějaké lekce japonštiny, jen okrajově a spíš pro začátečníky, neb sama bych se označila za stěží pokročilou.

Pokud byste chtěli sledovat můj druhý blog, případně pokud se vám líbily starší povídky/haiku/tanka tady, pište na můj email a já vám dám odkaz jak na ten druhý blog (na bloggeru), tak na Piště Povídky. Jinak, co se mých čtenářských a literárních ambic týče, právě teď bych ráda zkusila zúčastnit se projektu, který vznikl na busido.cz a také se zůčatnit několika soutěží v letošním roce, takže toho stejně moc přidávat nebudu.

Na co se ale v poslední době můžete těšit je horda japonských autorů, protože projekty z tohoto blogu tak úplně nezmizí a hned první z nich se bude týkat japonské literatury. Co se bude dít dál a jestli budou nějaké ceny, tak to už bude takové malé tajemství. Od zítřka tedy bude probíhat soutěž, které se můžete účastnit, a já se do té doby pokusím dát tomuto blogu nový kabátek. :)

Akiyama Kara

Hina Macuri (雛祭り)

5. března 2014 v 17:34 | Akiyama Kara |  Japonsko
Tenhle článek jsem tu měla v rozepsaných už dlouho a vlastně ani nevím proč, ale hned 3. 3. mi přišel dopis s velmi obsáhlým popisem, reáliemi a pohledy (které sem ale dávat nehodlám). Teď poslední dobou jsem zase chytila slinu, takže tu bude víc článků o Japonsku. Třeba se můžete těšit na jídlo, k čemuž mě jaksi inspiroval Hannibal (kdo viděl, pochopí).

Hadaka Macuri (裸祭り)

3. března 2014 v 17:58 | Akiyama Kara |  Japonsko
Opět jsem vynechala LC, určitě to brzy napravím, ale dneska se pokusím zase něco málo napsat. Minule jsem psala o Sněžném festivalu v Sapporu, dneska to bude poněkud lechtivější téma, i když to zní hůř, než jaké to ve skutečnosti je. Chystám se psát o Hadaka Macuri, což by se dalo přeložit jako festival nahoty.