Sněžný festival v Sapporu

24. února 2014 v 15:00 | Akiyama Kara |  Japonsko
Jak víme, japonský ostrov Hokkaido je kapitola sama pro sebe. Můžete tu najít nejen nejchladnější podnebí v celém Japonsku, ale také úžasnou kulturu, zvyky a také zvláštní národnostní menšinu, Ainu, o které se chystám také v první polovině tohoto roku psát. Dneska bych se ale raději rozepsala o další "macuri", která probíhá v největším městě tohoto ostrova, Sapporu.Sapporo Yuki Macuri se každoročně koná, překvapivě, v Sapporu, okolo sedmi dnů v únoru. V letošním roce (2014) probíhal od 5. do 11. Hlavními místy, kde se tento festival odehrává, jsou Park Odori (Odori Kóen), který leží v centru Sappora, Susukino, jedna z "vykřičených čtvrtí" Sappora, a Cudome, celým názvem Sapporo Community Dome, mnohoúčelová hala, ve které se konají různé koncerty i sportovní zápasy.


Odori Kóen


Susukino

Cudome

Je to jedna z nevýznamějších a největších zimních akcí v Japonsku. Vznikl v roce 1950, kdy několik studentů postavilo pár sněhových soch v parku Odori. Od té doby se tato tradice drží a jak je vidět, uchytila se těší se obrovské oblibě. Ovšem nečekejte žádné sněhuláky s mrkvovým nosem. Jsme v Japonsku, kde je vše dovedené k dokonalosti a tak i sněhové sochy tady turisty i místní každoročně nesmírně uchvátí svojí velikostí a propracovaností.

Vraťme se ale ještě na chvíli k historii. Jak jsem říkala, první popud přišel v roce 1950. Později, v roce 1955, japonské obranné jednotky z nedaleké základny Makomanai postavily první masivní sochu ze sněhu, čímž tuto akci značně proslavily. Není to v Sapporu ale žádná novinka, sněhové festivaly existovaly již před tím, všechny ale zanikly během II. světové války.

Kvůli energetické krizi v roce 1974 byly ke stavbě soch použity barely, hlavně kvůli nedostatku benzínu. V tom stejném roce také začala meinárodní soutěž ve stavění soch ze sněhu, díky čemuž se dnes účastní mnoho týmů z různých zemí, hlavně se sesterských měst Sappora, například z Mnichova. Tato událost se tedy už čtyřicet let koná v Odori Kóen a v roce 2008 se účastnilo 14 týmů.

Co dělají, pokud je sněhu příliš málo? Opět se zapojí japonské vojenské jednotky, které tuto situaci berou jako cvičení a přivážejí sníh z jiných míst Hokkaida. Zajímavé je, že základna Makonamai byla do roku 2005 jedním z míst, kde se toto macuri konalo, poté byla dvakrát přestěhována a nyní je už snad trvale umístěna v Cudome. Další zajímavost je, že ve vykřičené čtvrti, v Susukinu, se při této události také koná soutěž krásy nazvaná Susukino Queen of Ice.

O tom, že je tento festival opravdu populární, svědčí i to, že při 58. ročníku v roce 2007 navštívilo Sapporo okolo dvou milionů lidí, aby obdivovali doslova stovky soch. Co se jejich podoby týče, většinou jde o slavná místa nebo osobnosti z předchozího roku. Například v roce 2004 byla postavena socha Hideki Macuiho, který ten rok hrál baseball za New York Yankees. Sochy mohou ale také vyjadřovat různé akce, třeba koncerty. Každoročně je postaveno přes čtyřista soch a nejlepší vyhlídka, odkud si je můžete všechny vychutnat, je TV Tower v Odori Kóen.
To by bylo pro dnešek všechno. Příští článek do série bude o Hadaka macuri, netradiční a méně známé události, do komentářů můžete tipovat, co by to asi tak mohlo být.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 *Michelle* *Michelle* | Web | 25. února 2014 v 16:07 | Reagovat

Nemám slov! Tak moc bych si přála, abych mohla žít tam... Kéž bych se narodila v Japonsku, miluju jejich kulturu!
btw.. krásný design :)

2 Takara Takara | Web | 3. března 2014 v 9:33 | Reagovat

Hokkaidó je poslední z ostrovů, který jsem v Japonsku ještě nenavštívila...chystáme se v tam bohužel v létě, abychom unikli pařákům kolem Tokya :) takže sněžný festival "asi" nestíháme...:D tipovat si ani netroufám, protože skoro každý festival je něčím zajímavý a těch speciálních tu mají opravdu kotel...nechám se překvapit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama