Language Challenge - týden 2.

16. února 2014 v 22:51 | Akiyama Kara |  Language Challenge 2014
Tak jsem tu, po delší době. Momentálně mám opravdu co dělat, takže na nějaké velké učení nebyl moc čas, díkybohu, že jsem s tím začala už před LC. Nestihla jsem sledovat, kdo se zapojil a kdo ne, nepředpokládám ale nějakou účast, takže jsem asi o nic nepřišla. Nicméně, tento článek bude maličko obsáhlejší, neboť hodlám zrecenzovat několik webů, podle kterých se učím ty jazyky, které mám pro LC. Přemýšlím také o tom, že sepíšu samostatně článek, kde budu psát o webech a aplikacích na učení jazyků (aneb pravděpodobně přejmenuji rubriku Japonština na Jazyky, ehm ehm.Začnu trochu hodně zeširoka, protože nejprve to chce nějaké základní informace. A kde jinde je najít než právě na omniglotu, encyklopedii jazyků. Pokud jste se ještě LC nezúčastnili, protože nevíte s čím, tak tenhle web by vám měl rozhodně pomoct. Celý je prolezlý lidmi, které jazyky opravdu baví, takže i případné dotazy na cokoliv můžete směřovat sem. Pro mě je to rozhodně první stránka, kam jdu, pokud cokoliv ohledně jazyka potřebuji. Taky je docela legrace si tu číst o češtině. Nevím proč, ale dost mě pobavila věta "dlouhé á is also known as á s čárkou".

Za mě má Omniglot sto bodů ze sta, protože tu najdete spoustu užitečných věcí, včetně rad, jak si s učení jazyka poradit. Má to ale jednu nevýhodu, kterou jsem já osobně nepocítila, a to tu, že bez angličtiny se prostě neobejdete.
Přijde vám to divné? No, já se taky dost divila, ale BBC is everywhere, nejsou to jen nějaké zprávy, že ano. Takže se prostě rozhodli trochu vzdělat obyvatelstvo (nejen) Velké Británie, díky čemuž vzniklo BBC Languages. Najdete tu v podstatě cokoliv co potřebujete, hlavní důvod, proč jsem si BBC jako jeden z hlavních zdrojů vybrala já, je Big Welsh Challenge (aneb pojďme se učit velšsky s rodilým mluvčím s extrémně silným přízvukem), což mi neskutečně pomáhá nejen ve velštině, ale i v angličtině a porozumění různým přízvukům. Navíc máte možnost si cokoliv kdykoliv stáhnout a vytisknout, což mě, která musí mít všechno na papíře, naprosto vyhovuje.
To byly mé hlavní zdroje, teď k těm méně úžasným podstatným.

Místo, kde se učím holandštinu. Je to zatím naprosto dostačující, protože jsou tu jednotlivé lekce, poslech, možnost stáhnout materiály v pdf a funkce "word of the day", což znamená, že vám každý den přijde na email jedno slovo v daném jazyce. Ačkoliv mě to neskutečně dráždí, protože mi to chodí z japonské verze a spamuje mi to schránku, v tomhle případě jsem udělala vyjímku.

Stránka, kterou používám, překvapivě, výhradně pro nizozemštinu. Hodlám si na ní najít nějakou dobrou učebnici (teď jsem si jednu půjčila v knihovně, ale není pro samouky, což je docela problém), ale prozatím používám toto. Gramatika je vysvětlena docela dobře, nicméně slovíčka tak trochu chybí, nicméně ta přehlednost je rozhodně velké plus, nic moc si tím člověk neprocvičí, ale jako přehled je to fajn.

Stránka výhradně pro skotskou gaelštinu, kde si můžete vybrat z několika jiných stránek, je to rozcestník, kde je k dispozici docela dost materiálu. Zatím jsem to detailně nezkoumala, musím se přiznat, že to trochu flákám, důležité jsou ale podklady a ty mám k dispozici.

A několik českých stránek:

Tento web vznikl proto, že v čechách žádné dostupné materiály nejsou. Tak se spojilo několik nadšenců aby dali dohromady informace, které každý nováček potřebuje (tedy spíš chce), od historie přes materiály a příbuzné jazyky až k literatuře v tomto jazyce. Pravda, zatím to není moc rozvinuté, ale doufám, že se nás nadšenců najde více a i v česku se tenhle jazyk rozšíří.

Co se holandštiny (a japonštiny, ehm ehm) týče, tak docela užitečná je diskuze na Lidé. Přiznám se, že do podobných fór se zapojuji jen velmi nerada a tím pádem i zřídka, ale v tomhle případě jsem udělala výjimku.

Velštinu na českém internetu jsem hledala, nicméně marně. Opravdu to není nejpopulárnější jazyk, ono popravdě na první pohled je dost děsivý (stejně jako skotská gaelština, možná i víc), ale pokud vám začně dávat smysl a uvědomíte si, že je to keltský jazyk, pak vám nepřijde zas až tak hrozný. Poslouchala jsem několik filmů ve velštině a musím říct, že jsem si jí naprosto zamilovala.To by bylo tenhle týden jaksi všechno. Nevím, jestli stihnu publikovat cokoliv dalšího, možná ano, možná ne. Teď mám několik nápadů na články (opět něco z Japonska plus malé zamyšlení, ke kterému mě inspiroval film). Doufám, že jsem vás nenudila a že vám přijde LC pořád stejně zajímavá, jako mě. ;D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 sarush ef sarush ef | Web | 16. února 2014 v 23:15 | Reagovat

Tak to seš dobrá, že se to takhle dožeš sama od sebe učit. Já bych u toho nevydržela.

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 18. února 2014 v 16:17 | Reagovat

Díky za tipy, především první dvě stránky budu určitě navštěvovat častěji.^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama