Den vzniku Japonska

23. února 2014 v 10:50 | Akiyama Kara |  Japonsko
Vím, že 11. února bylo už dávno, ale tak trochu jsem pozapoměla na to, že mám tento článek v rozepsaných a ne ve vydaných (přednastavených), takže vychází až dnes. Nejdřív Itálie, pak lyžák, prostě nabitý program. Taky jsem se rozhodla, že vynechám jeden týden LC, protože jsem zjistila, že protože jsem byla poněkud indisponovaná, nedokážu toho napsat tolik, kolik bych chtěla, takže 3. týden se odkládá.Dneska budu psát o tzv. Kenkoku kinen no hi, dnu vzniku Japonska. Podle kroniky Nihonšoki usedl 11. února na trůn první japonský císař Džimu Tennó. V éře Meidži, konkrétně v roce 1873, byl tento den oficiálně vyhlášen státním svátkem. Původně se jmenoval Den říše (Kigensecu). Předpokládá se, že císař Meidži potřeboval tento svátek k posílení legitimity císařské rodiny, díky čemuž by mohl zrušit šógunát Tokugawa.

Proto byl tento den podporován lidmi, kteří věřili, že zaměření se více na císaře pomůže ke sjednocení Japonska. Veřejné spojování vlády Meidži s bájným prvním císařem, Džimu, a tedy také s bohyní slunce Amaterasu, sloužilo k tomu, že se císař prohlásil za jediného právoplatného vládce Země vycházejícího slunce. Všichni víme, jak to pak pokračovalo, o správnosti tohoto rozhodnutí se vedou spory a kdo ví, kde by Japonsko bylo dnes, kdyby šógunát stále fungoval.

Kigensecu byl v té době považován za jeden z nejvýznamějších svátků v Japonsku a probíhaly při něm četné přehládky a festivaly. Protože ale vycházel z Šintó a posiloval japonskou šlchtu, byl zrušen ihned po ukončení II. světové války. Což je celkem ironické, protože 11. února 1946 je také den, kdy generál MacArthur schválil návrh modelu ústavy (pro Japonsko).

Tento den byl ale naštěstí obnoven o dvacet let později, v roce 1966, jako Den vzniku Japonska (National Foundation Day). Ačkoliv byl na první pohled bez zjevných zmínek o císaři a jeho božském původu, v 50. letech také sloužil jako projev vlastenectví.

V jakém je postavení dnes se můžeme jen dohadovat. Existují Japonci, věřící šintoisté, kteří v tento den oslavují rodinu císaře (a Amaterasu), těch je ale menšina. Ptala jsem se několika mých přátel a ti tento den buď nijak výrazně neřeší, nebo ho využívají jako záminku předvést, jak moc velcí jsou vlastenci.


Doufám, že se článek líbil a nevadí jeho "délka". Další z této "série" můžete očekávat 21. března, kdy se v Japonsku slaví Den jarní rovnodennosti (ano, u nich je to oficiální státní svátek).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama