Nový rok v Japonsku - jídlo a dekorace

3. ledna 2014 v 13:48 | Akiyama Kara |  Japonsko
Už jsem slibovala další článek o Novém roce v Japonsku. Jelikož minulý rok jsem už jeden publikovala, dneska se zaměřím na dvě velmi důležité věci trochu podrobnější - na jídlo a dekorace. Pokud jste ten minulý nečetli, najdete ho zde.



V Japonsku je novoroční výzdoba plná symboliky. Každá z nich je téměř nepostradatelná a každá má svůj význam. Jednou z nich je například kadomacu, které se umisťují před domy a obchody, aby přilákaly kami sklizně a rodové duchy. Většinou jsou v páru. Také to může být znamení pro kami nového roku zvaného Tošigami. Existují různé druhy, ale nejčastější je asi bambusový, typický pro region Kantó.




Další dekorace je šime-gazari, která většinou visí na vstupních dveřích. Je to původně lano z rýžové slámy, které ohraničuje posvátná místa, třeba svatyně. Na nový rok se ale věší na všechny dveře, jako ochrana před zlými duchy. Existuje několik druhů - tama kazari (nejzdobnější), šime nawa (základní styl) a wa-kazari, která se věší do kuchyně.

tama kazari


shimenawa


wakazari


Moje nejoblíbenější je Kagami-moči. Moči je rýžový koláček (jeden typ jsem ochutnala a popravdě, zatím to není moje oblíbené jídlo) a můžete mít domácí, pravé, nebo můžete koupit maketu (což vzhledem k oblíbenosti plastových jídel v Japonsku není nic těžkého). Její původ se datuje až do éry Muromači (14. století). Jak vypadá? Na třech (ale počet se může lišit!) koláčcích moči leží pomeranč, to vše dokreslují další dekorace.




To by bylo něco málo z dekorací. Co se mě týče, do kagami moči ani kadomacu jsem se nepouštěla, ale dostala jsem k Vánocům od jedná Japonky šimenawa. Popravdě netuším, co je to za typ, protože je to na špejli, ale momentálně to mám vystavené v pokoji. Teď ale dost o zdobení. Japonské tradiční novoroční jídlo má takové dvě skupiny, tedy Tošikoši a Oseči rjóri.

Jelikož Nový rok v podstatě začíná už 31. prosince, první tradiční jídlo se jí právě v tento den. Je to takzvané Tošikoši Soba, velmi dlouhé nudle, které mají za úkol spojit tento a příští rok. Vypadají opravdu velmi chutně a na internetu je miliarda receptů na ně. Já si je určitě někdy uvařím i mimo nový rok. Jako nejlepší recept mi zatím přide toto.




Oseči rjóri není jídlo jako takové, ale krabička, do které se dopředu udělá jídlo, aby se pak mohlo do 3. ledna ohřívat, protože paní domu má nárok na klid od domácích prací, včetně vaření. Obsahuje několik druhů jídel a každé z nich má, překvapivě, svou symboliku. Co jsem tak vypozorovala, matky mých japonských přátel dělají v podstatě stejné Oseči, jen s různými obměnami, zmíním proto jen pár částí.

Po evropském způsobu začneme polévkou. Ta naše se jmenuje zoni a obsahuje koláčky moči, zeleninu, kuře nebo mořské plody a tak dále. Samozřejmě se liší prefektura od prefektury. Například v Kantó (východní Japonsko) do ní přidávají sojovou omáčku, kdežto v Kansai (západní Japonsko) upřednostňují spíš miso (fazolová pasta). Také vzhled koláčk moči se výrazně liší, v Kantó najdete hranaté, v Kansai kulaté.

zoni

A jdeme na předkrm. Má tři hlavní složky - tazukuri, kuromame a kazunoko. Tazukuri jsou ančovičky nebo sardinky vařené v sojové omáčce, mirin (sladké saké) a cukru, dokud se vzniklá tekutina úplně nevstřebá. Mají samozřejmě svou symboliku - znamenají bohatou sklizeň. Kuromame jsou černé fazole. Je to taková slovní hříčka, protože mame znamená také pracovitost, zdraví a oddanost. Když je Japonci jedí, říkají: まめまめしく、健康で働けるように. Což přibližně znamená, že budou v následujícím roce těžce pracovat a budou se těštit dobrému zdraví. V některých částech Japonska se místo nich používá Gobo (lopuch).

kuromame

Poslední součástí je Kazunoko, jikry ze sledě. Docela logicky mají rodinu obdařit množstvím dětí. Vzhledem ke stavu populace v Japonsku si nejsem tak úplně jistá, jestli to funguje, ale měla jsem už tu čest jíst kaviár ze sledě a musím říct, že je to opravdu výborné. Děti nebo ne, rozhodně to stojí za ochutnání. Stejnou funkci má i daidai, hořký japonský pomeranč, který ale není tak úplně běžný.

kazunoko


Další důležitou součástí oseči jsou bezesporu Datemaki, něco jako štrůdl smíchaný s rybí pastou nebo mixovanými krevetami. Mají zajistit mnoho příznivých dnů (aneb vzpomeňte si na Jáchyme, hoď ho do stroje). Japonci nemají naše klasické horoskopy, ale mají příznivé a nepříznivé dny (o čemž budu psát jindy). Také můžete ochutnat ebi, krevety, nišiki tamago, vajíčková roláda, a další.

nišiki tamago

Tentokrát neskončíme dezertem, ale dušenou zeleninou. Fuj? Možná. Nišime obsahuje mnoho druhů zeleniny, pro Evropana docela netradiční. Vedle nám známých mrkví a hub taky najdete bambus nebo kořen lotosu. Každá složka má samozřejmě své významy, ale celkově Nišime přináší blahobyt a bezpečí rodiny. Nevypadá zrovna úžasně, ale určitě je to opravdu dobré.

nišime


To by bylo pro dnešek všechno! Doufám, že se článek líbil. Pokud jsem vás navnadila a plánujete si něco z toho uvařit, rozhodně se toho nebojte. Na internetu existuje spousta receptů a mnoho ingrediencí je k dispozici i v ČR. Na konec vám ukážu, jak všechna tahle jídla vypadají dohromady v krabicích zvaných džubako:



Itadakimasu! (Dobrou chuť!)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mrs. Writer Mrs. Writer | E-mail | Web | 4. ledna 2014 v 19:14 | Reagovat

Úžasný článek, opět jsem se dozvěděla o Japonsku něco víc. Ta výzdoba je kouzelná, ale osobně mě nejvíc zaujalo jídlo, a to Tošikoši Soba, protože mám vážně velký hlad a tohle vypadá tak.. prostě mňam! :3 Určitě díky za odkaz na recept, bude se hodit 3:)

2 Takara Takara | Web | 5. ledna 2014 v 11:31 | Reagovat

Kadomatsu je po celém Japonsku a vždy se jedná o tři bambusy, pouze dekorace kolem se liší, třeba na Shikoku měli jeden a ten samý typ v Kantó se liší hodně dekorace kolem, ale základ je stejný 3 bambusy...jinak super článek, řadu věcí, které si popsala, ani ten můj Japonec domácí neprovozuje...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama