Novoroční projev císaře 2014

7. ledna 2014 v 19:00 | Akiyama Kara |  Japonsko
Novoroční projevy jsou právě po celé zemi, na youtube se množí pučením. A samozřejmě i vánoční. Co se mě týče, slyšela jsem už spousty projevů, od Zemana až po anglickou královnu, ale tenhle se mi zdál nejelepší. Hlavně však proto, že je nejkratší a nejvýstižnější. Ono méně je někdy více a co má člověk vymýšlet, když už něco podobného musíte vymýšlet po dvacáté.


Pro ty, co nemluví anglicky, mám takový rychlý překlad:

Úvodní teorie autora videa: Kyoko, císařský palác. Dvakrát ročně přednáší císař veřejně řeč: na jeho narozeniny, 23. prosince, a 2. ledna jako novoroční projev. Veřejné projevy císařů začaly teprve roku 1948. Současný císař je 125. podle tradiční posloupnosti (tj. od Jimmu Tennó, včetně různých císařoven a regentek atd., pozn. amatérského překl.)

A nyní již samotný projev: Jsem velmi šťastný, že mohu oslavit Nový rok společně s vámi všemi. Ze srdce si přeji, aby byl tento rok klidný a mírný pro všechny v této zemi. Na začátek roku přeji klid a štěstí pro naší zemi a také lidem po celém světě.


Co se mě osobně týče, vidím v tom jednak takové to klasické přání, jednak reakce na události na asijském kontinentě. Vypadá to, že si Severní Korea dala na chvíli pauzu, na její místo se však dere Čína. Už jsem to, myslím, někde psala, ale do roku 2014 Japonsku přeji mír, klid, císaři hlavně dobré zdraví a jeho rodině taktéž. Žádné války ani přírodní katastrofy, méně radiace a hlavně optimismus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama