Language Challenge - Úvod

30. ledna 2014 v 13:06 | Akiyama Kara

V nějakém předminulém článku jsem se zamyslela nad tím, že bych udělala Language Challenge. Teď to vypadá, že na blogu dlouho nebudu, takže začínám LC už teď. Po důkladném rozmýšlení jsem si řekla proč ne, ale hodně jste mi psali, že si neumíte představit, jak by to mělo vypadat. Tehdy jsem si to nedokázala představit ani já, takže jsem musela hodně dlouho zvažovat, jak by to asi mělo vypadat. Ti, co to nepochopí (s čímž počítám, vážně neumím moc vysvětlovat), můžou ještě chvíli počkat a potom si přečíst první článek do LC. Ale jinak, ve zkratce by to mělo probíhat takto:Ještě předtím, než LC začne, by bylo fajn vybrat si jazyk. Prozkoumat všechny možnosti, odkud se učit a podobně, protože ne všechno je schopen český internet poskytnout. Pokud byste si nevěděli rady, klidně se obraťte na mě, nemám nejmenší problém vám s čímkoliv pomoct. Ujistěte se, že je to opravdu to, co se učit chcete, protože nejhorší je začít s něčím, co vás za týden přestane bavit. Taky neočekávám žádné závratné tempo učení, jak už název napovídá, je to především výzva a ne povinnost. Bylo by taky fajn, kdybyste napsali pod tenhle článek, zda se účastníte, případně s jakým jazykem, ráda bych odtud na všechny, kdo se zapojí, odkazovala, samozřejmě pokud vám to nebude vadit. Další prosba se týká ikonky - něco jsem splácala dohromady, ale není to žádný grafický zázrak. Budu ráda, když na mě odkážete nebo když použijete ikonku, ale zase je to vaše věc.

Teď už ale k samotné struktuře. Moc to škatulkovat nejde, takže první tři týdny jsou takové články "na téma", ty další jsou výhradně ve vaší režii. Pokud nebudete vědět, tak se můžete, jak už jsme psala výš, inspirovat u mě na blogu.

Týden č. 1: Tento týden bude spíš takový úvodní. První týden se rozepište o tom, co za jazyk(y) jste si vybrali a proč, něco o zemi/zemích, kde se jím/jimi mluví, pokud už jste se učili, tak váš první dojem z toho jazyka a podobně. Taky by šlo zmínit, jaký jazyk jste se učili dosud (třeba ve škole), na jaké jste úrovni a tak dále. Není žádná pevně daná struktura, takže je to vážně jen na vás. Třeba tam taky můžete zahrnout, proč se pouštíte do téhle challenge a tak dále.

Týden č. 2: "Téma týdne" budou zdroje. Z čeho se učíte? Máte učebnici, nebo přes internet? Můžete třeba "zrecenzovat" stránky/učebnice. Podle kterých to šlo a podle kterých ne.

Týden č. 3: Tentokrát zase něco o učení, a to konkrétně jak se vám nejlépe učí, nějaké tipy a podobně. K tomuhle nemám zas až tak co říct, ale rozhodně nebráním nějakým úvahám o jazyku všeobecně. Pozor, úkol na příští týden! K jazyku samozřejmě patří i kultura a všechno ostatní, takže mám jeden speciální úkol (samozřejmě dobrovolný). Pokud můžete (a já myslím, že všechno jde, když se chce a ví se, jak na to), sežeňte si penfrienda ze země, kde se daný jazyk používá! (Samozřejmě je tu podmínka, a to alespoň základy angličtiny, jinak se nedorozumíte a komunikovat jazykem z dané země vás nenutím.) Pokud chcete, napište už ve 3. týdnu, koho že jste to vlastně kontaktovali. Jestli nevíte, kde hledat, možná vám pomůže můj starý článek tady. Jen ho, prosím, berte s rezervou.

Týden č. 4: Poslední "nalajnovaný" týden. Minulý týden jsem "zadala úkol" najít si penfrienda. Napište něco o tom, co jste se od něj dozvěděli, jaký je, jací jsou lidé jeho národnosti v porovnání s Čechy a podobně. To je první část. Druhá část se sestává převážně ze studia jazyka - jak na tom jste, jak si vedete, klidně můžete napsat i slovíčka, která jste se naučili, a podobně.

Samozřejmě tímhle může challenge skončit, je jen na vás, jestli budete pokračovat nebo ne. Pokud ano, pište, o čem chcete, podmínkou je jeden článek za týden. Pokud vynecháte, nevadí, ale snažte se to, prosím, dodržovat. Můžete napsat zase něco z dané země, nebo nějakou zajímavost z daného jazyka. Nebo třeba to, jestli jste měli proti zemi předsudky a jestli jsou založené na pravdě.

Jestli pořád nevíte, co po vás chci, je jednoduché řešení, jak už jsem psala na začátku. Prostě se nechte inspirovat mým článkem. Pokud tedy chcete s touhle challenge začít, směle do toho, budu ráda, když mě uvedete jako autora, ale zase je to vaše věc. Doufám, že jsem vás zaujala, i když přiznávám, že je to trochu zmatené. Kdyžtak se prostě ptejte. První článek (aka první týden) vyjde už tuhle neděli. Mezitím, pokud se mi podaří nějaký dopsat, přijde zase něco o japonských macuri.

A mimochodem, ten obrázek nahoře rozhodně není žádná oficiální ikona nebo tak něco, ale já si jí tu budu používat. Protože bagr. :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mrs. Writer Mrs. Writer | E-mail | Web | 30. ledna 2014 v 19:13 | Reagovat

Tak už to konečně chápu! XD Zní to moc super, ale stále ještě nevím.. jsem na vážkách :D Podívám se po nějakým tom jazyce a dám vědět. To je ten hlavní problém, nevím jaký jazyk použít a jak bych to dávala časově :D
A ten obrázek... :DD

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 1. února 2014 v 12:26 | Reagovat

Vypadá to moc dobře, pokud budu mít alespoň trochu času, tak se určitě ráda zapojím^^. Účastnila bych se asi s japonštinou, přece jenom se mi nechce začínat s něčím úplně novým mám toho v poslední době až nad hlavu :D

3 Andy Andy | E-mail | Web | 7. února 2014 v 16:47 | Reagovat

Páni tak to je fakt HODNĚ zajímavý! WOW, je to úžasnej nápad, vážně super!
Já bych se klidně i zapojila, JENŽE mám problém, že už teď mám v jazycích pěkný guláš (beze srandy) a představa, že bych si buď ještě nějaký přibrala, nebo se začala věnovat např. již pozapomenuté francouzštině - no, asi bych se zbláznila. Už takhle do španělštiny motám francouzský, ale i vietnamský slovíčka (ne, opravdu netuším, jak je možný, že se mi Vietnamština plete do španělštiny) a dost často zapomínám český výrazy a dokážu je nahradit pouze anglickými. Začínám mít pocit, že můj mozek trošku stávkuje, ale snad se to srovná. :D
Ale vážně, klobouk dolů, skvělý nápad, jsem zvědavá na tu část s penfriends :)) :D

4 Puff Puff | E-mail | Web | 1. března 2014 v 9:51 | Reagovat

Určitě je to dosti zajímavá výzva :) Kéž bych na něco takového měla čas :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama