Hrady v Japonsku: Úvod

17. ledna 2014 v 11:36 | Akiyama Kara |  Japonsko
Dlouho jsem nevěděla, co psát, navíc jsem nemocná a moc se mi do ničeho nechce. Tohle je druhá "série", která poběží v tomto roce. O hradech v Japonsku se toho zrovna moc neví. Pokud informace o Japonsku cíleně hledáte, jednou na ně určitě narazíte, ale pokud ne, pravděpodobně vás to překvapí, protože o Japonsku jsou dost zkreslené představy, hlavně co se těhle věcí týče.Původně to byly pouze obranné pevnosti, které byly strategicky umístěné podél obchodních cest, silnic a řek. Později se také budovaly jako správní centra. Od období Sengoku (15. - 17. století) to byla hlavně sídla feudálních pánů (daimjó) a měl sloužit k zastrašení nepřítele. Nejen výškou hradem, ale i barvou a výzdobou. První obyvatelný hrad, hrad Azuči, vybudoval Oda Nobunaga (feudální pán, žil v letech 1534 - 1582 a podrobil si téměř celé Japonsko) v roce 1576, dokončen byl o tři roky později. Zároveň je to první hrad, který má tenšu, nebo taky tenshukaku, což je centrální stavba, někdy označována jako věž. Další hrady okamžitě následovaly. Konceptem hradu Azuči se nechali inspirovat dvě důležité postavy japonské historie, Tojotomi Hidejoši (hrad Osaka) a Tokugawa Iejasu (hrad Edo).

Hrad Macumoto

V japonštině se v období Sengoku těmto hradům říkalo jamadžiro, horské hrady, protože byly, kupodivu, stavěny na skále, ale taky byly postaveny z ní. Stromy byly pokáceny a kámen vytesali do podoby hradeb. Každý správný hrad musí mít vodní příkop. I ty v Japonsku ho měly, stavitelé většinou odklonili nějaký potok nebo říčku. Zbytek, tedy samotné budovy, jsou z proutí a směsi hlíny, jílu, písku, hnoje a slámy, střechy s doškovými nebo šindelovými střechami.

Co se týče celkové podoby, něco jako náš Karlštejn rozhodně nečekejte. Prostor, postavený na hradbách, většinou ohraničoval vodní příkop. V každém "rohu" tohoto prostoru stála strážní věž jagura, architektonicky podobná (alespoň z venku) jamadžiro. Jsou ale mnohem menší, obvykle dvoupatrové. V některých z nich byl také palác, jako obyvatelné prostory pro daimjó.


Osaka Castle za romantického osvětlení.

Znovu trochu do historie, a to konkrétně k již zmíněným opevněním. Nazývaly se kógoiši, nebo taky čiaši. Moc z nich se nezachovalo hlavně proto, že žádný nesloužil svému účelu dlouho. Domorodí obyvatelé je stavěli jen na obranu po nějaký krátký časový úsek a později je opouštěli. S jejich stavbami se začalo v období Jamato (250 - 710 n.l.). V téhle éře už měli docela velká města s obrovskými palácovými komplexy, takže bylo jen přirozené bránit se. Sloužily hlavně na obranu proti jiným kmenům, jako byli například Emiši (tak Japonci dřív označovali Ainu). Na rozdíl od svých primitivních předchůdců se jednalo o stálejší struktury postavené v době míru, o tak ale dlouho nevydržely. Většinou stály zakomponované do terénu, takže se nikdo netahal s kamením nebo dřevem.

Později, v období Nara (710 - 794 n.l.) byla postavená slavná pevnost v Dazaifu, ze které byla staletí později ovládána a bráněna hlavní oblas na Kjúšú. Její zbytky jsou k vidění samozřejmě i dnes. Kolem této pevnosti vznikl dokonce i vodní příkop. V souladu s tehdejší strategií a filozofií byl naplněn jen v době konfliktu. Tato architektura se nazývala mizuki, vodní tvrz. (Jestli se někdo z vás, co umíte japonsky, diví, tak nemusíte, protože do 9. století se znak pro hrad četl jako "ki".) Některé z nich přežily do dnešní doby, hlavně v oblasti Kjúšú a Tóhoku.

Pevnost Ki v Ói, samozřejmě zrekonstruovaná


Důležitá etapa pro tato opevnění bylo období Heian (794 - 1185). Japonsko bylo rozděleno mezi feudální pány, kteří bojují mezi sebou. Také došlo k výraznému vzestupu samurajské třídy, spory mezi jednotlivými rody, hlavně Tairy a Minamoty, samozřejmě. Hrady byly v téhle době velmi důležité. Vznikaly hrady tak, jak je známe dnes, hlavně například Ósacký hrad. O tom se ale v tomhle článku více rozepisovat nebudu a historii se dotknu znovu v dalších článcích.

A o jakých hradech hodlám psát? Příště se můžete těšít na hrad Azuči, potom Himedži, Osaka, Edo (nebo taky Imperial Palace), Macumoto, Macujama, Hirosaki a spoustu dalších. Dozvíte se nejen historii, ale i nějaké zajímavosti a samozřejmě také oficiální stránky, cenu vstupenky nebo otevírací dobu. Doufám, že vás článek zaujal a v případě jakýchkoli dotazů se ptejte... kdekoliv.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 17. ledna 2014 v 20:22 | Reagovat

To vypadá hodně zajímavě, o japonské hrady jsem se začala zajímat teprve nedávno, takže všechny informace určitě ocením.^^

2 vasectomy vasectomy | Web | 21. června 2015 v 20:05 | Reagovat

online pujcky příbor :-(

3 kinney kinney | Web | 28. září 2016 v 8:53 | Reagovat

fofr pujcka plzen :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama