Hrad Azuči

19. ledna 2014 v 19:34 | Akiyama Kara |  Japonsko
V minulém díle tohoto "cyklu" jsem vám krátce představila architekturu japonských hradů a jejich historii. Zmínila jsem, že nejprve šlo spíš o malé pevnůstky na úbočích hor, ale že od jistého přelomového data jde opravdu o hrady. Byl to právě hrad Azuči, který bych vám ráda přiblízila hned jako první.Kresba hradu na svitku

Hrad Azuči leží u stejnojmenného města v prefektuře Šiga mezi městy Gifu a Ósaka. Postavit ho nechal, jak už jsem se v minulém článku zmínila, Oda Nobunaga a jeho stavba trvala tři roky (1576 - 1579). Je umístěna na vrcholu kopce a vede k němu kamenitá cesta. Bohužel jsou z něj momentálně ruiny, nicméně zde probíhají různé vykopávky a Japonci se snaží o obnovení a zpřístupnění alespoň některých částí.


Nicméně, nešlo o žádnou vojenskou budovu, což byla v té době doslova revoluce. Nobunaga se snažil vytvořit okázalou obytnou pevnost, která měla zastrašit soupeře. A to nejen silou a výškou hradeb. Hlavní budova nazývaná tenšu, nebo také tenšukaku, byla sedmipodlažní budova s přijímacími místnostmi, soukromými pokoji, pracovnami a pokladnicí, jako by to byl palác.

Nějak takto mohly vypadat schody vedoucí do hradu.


Kromě toho, že jde o první japonský hrad s touto stavbou, Azuči také zaujmula na první pohled pestrostí - místo černé nebo bílé barvy (typické pro ostatní hrady) byla v pestrých barvách doprovázených zobrazením draků a tygrů. To vše na ukázku moci a k zastrašení případných útočníků.

Azuči se ale také odlišovala svou konstrukcí. Předně měla velmi masivní strukturu, zdi hradu byly široké pět až šest metrů. Další věc je převažující využití kamene - hradby byly posaveny z žulových kvádrů pečlivě umístěných na sebe. Bylo to opravdu velmi náročné, ale díky tomu nebylo potřeba používat maltu.


Další novinkou byl takzvaný dondžon, centrální strážní věž, která mohla díky lepší viditelnosti lépe používat zbraně jako luky proti nepříteli. Podle stavebních plánů byl dondžon hradu vysoký asi 42 metrů a měl sedm pater. A nakonec, umístění hradu byla také velká novinka. Zatímco většina starších opevnění se nacházela na úpatí hor hluboko v lesích, Azuči stál na rovině, aby měli lepší přehled o blížících se nepřátelích.


A takhle vypadají ve skutečnosti - ruina.

Napřed malá lekce z historie. V roce 1575 se Nobunaga stal nejsilnějším samurajem v zemi. O rok později, v roce 1576, nechal postavit hrad u jezera Biwa. Šlo o strategicky velmi výhodnou pozici a díky ní získal kontrolu nad dvěma významnými cestami do Kjóta jménem Tokaida a Nakasendo a další křižovatky u jezera Biwa.


Nobunaga dokonce požadoval stavbu hradního města (nikoliv v hradu, ale vedle, které jen k hradu patřilo) kvůli domům pro své generály, buddhistický chrám Džógon-in a domov pro běžné lidi blízko jezera. První problém nastal, když nemohl přesvědčit místní, aby se do těchto domů nastěhovali. V létě roku 1577 vydal chartu, která zaručuje osvobození od různých daní. Také nutil všechny cestující na cestě Nakasendó zastavit se v tomto městě přes noc, aby zajistil živobytí svým obyvatelům. Také díky tomu se počet obyvatel v roce 1582 rozrostl na necelých 5 000.

Replika hlavní budovy.

V Azuči se objevilo mnoho významných hostů, například Tokugawa Iejasu nebo Niwa Nagahide, ale také se tu v roce 1579 odehrála událost zvaná Azuči šúron (安土宗論, náboženské debaty Azuči), kterých se účastnili představitelé buddhistických sekt Ničiren a Džódo-šú.V létě 1582, těsně po Nobunagově smrti v Honnó-dži, byl hrad napaden vojskem Akeči Micuhida, Nobunagova zrádce. Pevnost shořela a vedou se spory o to, jestli to má na svědomí Micuhideovo vojsko, obyvatelé vesnice nebo jeden z Nobunagových synů. Nicméně Micuhideovi se nikdy nepodařilo hrad obsadit. A jedna zajímavost na závěr, po tomto hradu je pojmenováno období japonské historie (éra Azuči-Momojama, 1568 - 1600).

A teď nějaké zajímavosti! Celková hmotnost kamenných hradeb je přibližně 900 tun. Na stavbu použili 160 000 šindelů, z nichž asi 10 000 je ze zlata a 50 000 z lazuritu. V hlavní věži je asi 130 000 plátů zlata (11 x 11 centimetrů), jejich hmotnost je asi 11 kilo a cena se pohybuje okolo 60 milionů jenů (asi 11 500 000 Kč). Na vrcholu nejvyšší věže se nachází Šačihoko, mytologické stvoření s hlavou lva nebo tygra a tělem kapra. Jeho délka je 180 centimetrů a váží asi 300 kilogramů. Na vrcholku hlavní věže je místnost celá ze zlata, je zároveň symbolem tohoto hradu.

Takto nějak vypadá.

A nyní trochu praktičtější informace. Do hradu se samozřejmě dostat veřejnou dopravou - autobusem, lodí, letadlem a vlakem. Samozřejmě pokud hodláte cestovat, nejvýhodnější je asi vlak díky lístku od JR, který platí na všechny vlaky po celém Japonsku. Já tam samozřejmě nebyla, takže si nedovolím soudit, ale mí japonští přátelé většinou jezdí autem nebo vlakem.

Ohledně vstupenek - existují pro dospělé, juniory, děti, staré lidi a fyzicky postižené. Dospělí zaplatí 2 500 jenů (v přepočtu něco málo pod 500 Kč), junioři 1 200 jenů (230 Kč), děti 900 jenů (174 Kč). Staří lidé mají 30% slevu a postižení dokonce 40%. Jde zajistit vstupné na hrad a ještě na další stavby, které jsou v rámci "historického parku" Ise Azuči Momojama. Otevírací doba je od 9:00 do 17:00 (od 17. března do 15. listopadu) nebo od 9:30 do 16:30 (16. listopad až 16. březen).

To by ode mě bylo pro tentokrát všechno. Napište, jestli se vám článek líbil, případně pokud máte přípomínky k obsahu. Doufám, že jsem vás dostatečně navnadila k návštěvě. Pokud budete v Japonsku, tenhle hrad si rozhodně utéct nenechte. ;)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama