Leden 2014

Language Challenge - Úvod

30. ledna 2014 v 13:06 | Akiyama Kara

V nějakém předminulém článku jsem se zamyslela nad tím, že bych udělala Language Challenge. Teď to vypadá, že na blogu dlouho nebudu, takže začínám LC už teď. Po důkladném rozmýšlení jsem si řekla proč ne, ale hodně jste mi psali, že si neumíte představit, jak by to mělo vypadat. Tehdy jsem si to nedokázala představit ani já, takže jsem musela hodně dlouho zvažovat, jak by to asi mělo vypadat. Ti, co to nepochopí (s čímž počítám, vážně neumím moc vysvětlovat), můžou ještě chvíli počkat a potom si přečíst první článek do LC. Ale jinak, ve zkratce by to mělo probíhat takto:

Eigasai 2014

26. ledna 2014 v 14:06 | Akiyama Kara |  Akce

Konečně první letošní článek do rubriky Akce. Ano, přesně tak, zvedla jsem svůj velectěný zadek a dopravila jsem se až do hlavního města, abych zaplatila daně se podívala alespoň na část letošního ročníku Eigasai. O tom, co jsem viděla, případně čím jsem si udělala radost, si můžete přečíst právě v tomto článku. Bohužel jsem fotila jenom něco a navíc na mobil, fotoaparát jsem jaksi nechala doma, takže tentokrát to moje fotky nebudou.

Languages Challenge - Ano či ne?

22. ledna 2014 v 14:28 | Akiyama Kara |  Zápisník
O téhle výzvě jsem přemýšlela už hodně dlouho. Je to něco nového a v blogosvětě (jak českém, tak cizím) jsem ho ještě neviděla. Proto bych se vás tímle článkem ráda zeptala, jestli byste o něj měli zájem. Pokud ne, pravděpodobně to nechám plavat, ale doufám, že opravdu zaujme, protože by mohl mít potenciál. Dlouho jsem nevěděla, jak tenhle článek napsat, takže doufám, že to bude dávat jakž takž smysl.

Vládci času

21. ledna 2014 v 14:46 | Akiyama Kara |  Recenze
Jak už jsem psala v novoročním článku, letos se převratně změní systém recezní. PR recenze omezím na minimum a více se budu věnovat knížkám, které souvisí s Japonskem, výjimečně těm, které mě opravdu hodně zaujaly. Tentokrát jsem ale vybrala jednu, jejíž děj se odehrává v Japonsku za dob bojů mezi Tairy a Minamoty. Narazila jsem na ní v knihovně, čirou náhodou, a tak jsem jí ihned vzala.

Hrad Azuči

19. ledna 2014 v 19:34 | Akiyama Kara |  Japonsko
V minulém díle tohoto "cyklu" jsem vám krátce představila architekturu japonských hradů a jejich historii. Zmínila jsem, že nejprve šlo spíš o malé pevnůstky na úbočích hor, ale že od jistého přelomového data jde opravdu o hrady. Byl to právě hrad Azuči, který bych vám ráda přiblízila hned jako první.

Sherlock Challenge

19. ledna 2014 v 7:00 | Akiyama Kara
Jop, na chvíli si trochu odpočinu od Japonska a tak se účastním challenge, kterou začala Sara Whitney. No a jelikož jsem extrémně líná a navíc by mi to nevycházelo kvůli tomu, co hodlám psát později (ehm ehm hrady), směstnám všech pět dní do jednoho článku. Ještě předtím by se asi hodilo napsat, že ačkoliv to asi z tohoto blogu nejde vůbec poznat, jsem fakt posedlá britskými seriály, takže Sherlock od BBC je moje srdcovka. Ale konec tlachání, jdu na to.

Hrady v Japonsku: Úvod

17. ledna 2014 v 11:36 | Akiyama Kara |  Japonsko
Dlouho jsem nevěděla, co psát, navíc jsem nemocná a moc se mi do ničeho nechce. Tohle je druhá "série", která poběží v tomto roce. O hradech v Japonsku se toho zrovna moc neví. Pokud informace o Japonsku cíleně hledáte, jednou na ně určitě narazíte, ale pokud ne, pravděpodobně vás to překvapí, protože o Japonsku jsou dost zkreslené představy, hlavně co se těhle věcí týče.


Den dospělosti

13. ledna 2014 v 7:00 | Akiyama Kara |  Japonsko
Už tu máme leden a já se rozhodla pro první letošní "sérii" článků, když už jsem teď dokončila "smrt". Jde o to, že si vyberu několik nejvýznamějších japonských svátků a v ten ten, kdy se slaví, o nich napíšu článek. Samozřejmě se s tím nebudu psát pokaždé, tento článek, stejně jako by měla být většina z nich až do léta, budou přednastavené.

Měsíční písmenkobraní - Leden

12. ledna 2014 v 7:00 | Akiyama Kara |  Měsíční písmenkobraní
Tak, už na začátku ledna jsem se rozhodla zapojit do knižní výzvy od Hanyuu a Kelly. Vlastně jsem se upsala hned ke dvoum, Měsíčnímu písmenkobraní a Duhovému čtení. Taky jsem se rozhodla vzít to rovnou i s otázkami plus - knížky pro oba projekty musí být jiné - tzn. když knížka začíná na L a je žlutá, tak jí hodím buď tam, nebo tam, ale ne do obou. Takže to jsou jen takové nezajímavé kecy na začátek.

2. Vrabec s ustřiženým jazykem

10. ledna 2014 v 12:36 | Akiyama Kara |  Překlady
Je tu další kapitolka z knížky japonských pohádek, patřící do rubriky překlady! Tenhle příběh byl pro mě hodně těžký, protože anglická gramatika umožňuje něco jako přechodníky, což v češtině sice jde, ale vypadá to blbě a ještě je to špatně, a tahle část se jimi jen hemžila. Nicméně po dnech tvrdé práce a asi deseti minutám oprav je tady, doufám, že se bude líbit, a komentář mě určitě potěší. Jen ještě jedna věc - pokud najdete chybu nebo něco, co se vám nezdá, dejte mi vědět, abych to mohla opravit. ;)