Erebos

30. prosince 2013 v 8:00 | Akiyama Kara
Tak, tady je slibovaná recezne. Momentálně si válím šunky v Itálii (lyžování a čtení, super kombinace) a jsem líná jít, připojit se k internetu a psát. Pravděpodobně. Ale dost řečí, tentokrát další recenzní výtisk (na který jsem úplně zapoměla, sakra!!!).

Autor: Ursula Poznanski
Originální název: Erebos
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2011

Anotace: Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?


K téhle knížce jsem se dostala prakticky náhodou. Na jednu stranu mě zaujala, ale zase jsem se jí dost obávala. Proto jsem se vážně dlouho rozmýšlela, jestli jí přečíst, nebo ne. Kniha ale dostala spousty ocenění a Ursula Poznanski vystudovala japanistiku, takže jsem se rozhodla a objednala si recezní výtisk od Fragmentu. A jsem opravdu ráda, že jsem to nakonec udělala.

V knize se prolínají dva světy - reálný a virtuální, v počítačové hře zvané Erebos. Co se podle mě autorce povedlo je popsat závislost na hře. Dokonce jsem během čtení nostalgicky zavzpomínala na mou "herní kariéru" a vrátila jsem se k Assassin's Creed a TERA. Reálný svět je z počátku popisován běžným způsobem, ale čím dál se dostáváte, tím víc máte pocit, že autorka popisuje život jako hru a hru jako realitu, což mě vážně bavilo.

Co se postav týče, ani jedna mě nenaštvala, ale ani si mě vyloženě nezískala. Sice jsem soucítila s Nickem, hlavním hrdinou, ale žádná si mě nezískala. A možná je to dobře, protože celou dobu nevíte, kdo je kdo. A to doslova, protože Erebos zakazuje, aby o něm hráči mluvili v běžném životě. Samozřejmě všichni na Nickově škole Erebos hrají. Už jen to by mě donutilo dočíst knížku do konce, protože jsem celou dobu toužila vědět, kdo se za jakou postavou skrývá.

Na pozadí herního světa a úkolů jak ve hře, tak v realitě, se ale odehrává něco mnohem děsivějšího. Krása téhle knížky je taky v tom, že nepochopíte, o co tady sakra jde, dokud se nedostanete na poslední stránku. Žádné dojemné závěry, žádné odchody do západu slunce, ale prostý syrový konec. Mě osobně to vyhovuje mnohem víc než nějaké dojáky.

Nejlepší na tom však je ta uvěřitelnost. Když se budete snažit, určitě poznáte mezi Nickovými spolužáky svoje a hra jako Erebos se na internetu může objevit kdykoliv. Pomineme otázku pokročilosti naších technologií. Poznanski zkombinovala fantasy, detektvku a triller a vytvořila naprosto skvělou knížku, která sice není žádný literární skvost, ale to ani není původní záměr téhle knížky.

Je tedy určena především pro mladší čtenáře a těm bych jí taky doporučila. Z téhle kategorie jsem už trochu odrostla, navíc můj vkus je trochu někde jinde, ale stejně. Pokud máte čas, přečtěte jí, rozhodně jde o naprosto novou zkušenost a jedna knížka, i když třeba trochu horší, nikoho nezabila.

6,5/10

Za recezní výtisk tradičně děkuji nakladatelství Fragment.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama