Věk magie - Bájná pečeť

17. listopadu 2013 v 17:43 | Akiyama Kara
Tuhle recenzi mám děsně dlouho uloženou v počítači a úplně jsem na ní zapomněla. Vzhledem k tomu, že jsem jí dočetla už minulý měsíc (stydí se). Nicméně, vzhledem k tomu, že se tahle knížka ihned zařadila mezi mé nejoblíbenější. Prvním faktorem je, že jde (pravděpodobně) o steampunk, takže jsem byla hodně nadšená už ze začátku. Ale to samozřejmě není všechno.


Autor: Bernd Perplies
Originální název: Für die Krone
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Anotace: Svět se mění. V troskách bájné Atlantidy, hluboko pod hladinou moře, rozlomila skupina kouzelníků prastarou pečeť, aby vyhlásila počátek nového věku magie. Dochází ke znepokojivým změnám, které mohou mít za následek ničivý chaos. Podaří se mladému reportérovi Jonathanovi odhalit tajemství starého Londýna, za jehož zdmi se ukrývají bájné bytosti, duchové a lidé s nadpřirozenými schopnostmi? Jak s tím souvisí smrt jednoho z největších kouzelníků? A je ještě vůbec šance na zvrácení osudu a záchranu světa tak, jak ho známe?


Příběh se odehrává v 19. století v Londýně (steampunk!). V podstatě jde o to, že jeden velmi, velmi ambiciózní muž najde Atlantidu, uvolní pečeť a vypustí do světa prazdroj magie, což samozřejmě znamená naprostý chaos. Navíc se tento muž chce stát "pánem světa". Jsou tu ale i kladní hrdinové, kteří se snaží Wellingtona (jak se náš záporák jmenuje) zastavit. Hlavním hrdinou je paradoxně novinář, který o magii neví vůbec nic (Jonathan Kentham). Do věci se zaplete jen díky umírajícímu mágovi, který mu dá svůj prsten. Naštěstí pro něj, ten mág měl velmi dobré přátele.

Jako největší klad hodnotím postavy. Jonathan je opravdu sympatický a celou dobu jsem ho musela litovat, protože se v celé věci plácá, skoro nic neví, nikdo mu nic nechce říct, ale stejně zachraňuje svět. Taky jeho "přátelé", hlavně Holmes (ne, to není náhoda), jsou opravdu skvělí. Záporákům jde bez potíží uvěřit, že to myslí vážně, a nejsou to takoví ti "plyšáci" jako ve filmech, naopak, měla jsem chuť jim jednu natáhnout, a to se stává málokdy.

Další úžasná věc je děj. Hlavní zápletka sama o sobě je zajímavá, perfektně se hodí do doby a co se týče stylu vyprávění a všemožných situací, měla jsem pocit, jako by to tam prostě patřilo a nemohlo to být jinak, prostě perfektní. Ačkoliv má příběh víc linií, celkem asi tři, přechody mezi nimi jsou naprosto přirozené a neruší. Autorův styl psaní mi opravdu sedl, nejgeniálněji napsaná mi přišla scéna s honěním vlaku.

V knize je mnoho, mnoho narážek na dobový Londýn. Například kouzelník Jupiter Holmes. Není to tak, že by byl pojmenovaný podle Sherlocka Holmese, vlastně je to přesně naopak. Jeho dedukční schopnosti jsou stejně úžasné jako jeho jmenovce, ale jen díky tomu, že dokáže číst myšlenky ostatních. Mě osobně dostal havran Nevermore, který má v příběhu také svou úlohu, i když o dost menší než lidé.

Co k tomu víc dodat? Kniha mě opravdu, opravdu zaujala. Velmi dobře se čte, má spát, zápletku a propracovaný svět. Skvělé postavy, které si člověk oblíbí (a některé hned poté umřou, klasika). Taky se mi opravdu moc líbí obálka, má takový ten správný steampunkový nádech. Snad mi brzy přijdou další dva díly jako recenzní výtisky, už se nemůžu dočkat. Trochu mě překvapilo, že autor je Němec, nepamatuji si, že bych četla nějakou německou knihu. O to příjemnější překvapení to pro mě ale je.

10/10

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fragment.

Další článek se opět bude týkat recezne, ale chvíli nechám knížky být. Pustím se do jedné doramy a anime a samozřejmě přijdou i články o Japonsku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 papája papája | Web | 21. listopadu 2013 v 15:12 | Reagovat

Tak to jsi mi udělala radost, tuhle knížku miluju, dostala jsem jí "náhodou" a vůbec jsem nečekala, že by se mohla zařadit mezi mé TOP knížky :D Pojetí je dost netradiční, vlastně se  to odehrává během tří dnů a v podstatě se tam toho zas tak moc nestane. Proto se těším jako blázen, protože k Vánocům jediný, co se fakt přeju jsou dva díly právě téhle knížky ;) Nevermore mě taky dostal :D

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 22. listopadu 2013 v 20:12 | Reagovat

Přesně tahle knížka na mě vybafla v knihkupectví, ale bohužel jsem si ji nekoupila, protože jsem u sebe v tu chvíli neměla dost peněz. A od té doby jsem zatím do knihkupectví nevkročila, raději brouísm knihovnu... ovšem tam tahle kniha nejspíš nebude... ://

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 22. listopadu 2013 v 22:05 | Reagovat

Taky jsem tak trochu ujetá na steampunk ^^, někde si tu knížku pohledám, díky za další tip :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama