Tokyo Sky Tree

5. listopadu 2013 v 17:39 | Akiyama Kara |  Japonsko
Dlouho jsem na blog nepsala, za což se omlouvám. Popravdě, přepadla mě nemoc, tuna úkolů a lenost navrch. Ale abych se jen nevymlouvala, potřebovala jsem prostě úplně jiný námět do téhle rubriky. Ano, článek o smrti v Buddhismu, festivalech a další část překladů Japonských pohádek jistě bude, ale dneska budu psát o Tokyo Sky Tree (東京スカイツリー).Všichni japonští přátelé, kteří bydlí v Tokiu, mi vždycky poslali pohled, výstřižek nebo fotku Sky Tree. Sky Tree je telekomunikační věž v Tokiu, která byla dokončena v roce 2012. Je vysoká 634 metrů a díky tomu je titulována jako nejvyšší věž v Japonsku, nejvyšší věž na světě a druhá nejvyšší stavba na světě. Hlavní důvodem je ale to, že Tokyo Tower, dokončena v roce 1957, nebyla dostatečně vysoká.


Sky Tree také plní funkci restaurace a rozhledny, ačkoliv představa, že bych stála 634 metrů nad zemí, mě spíš děsí. Zajímavé také je, že výška nebyla zvolena náhodně. Po přečtení čísel Japonsky (mu-sa-ši) vznikne jméno Musaši, což je jednak starý název pro oblast, kde Sky Tree stojí, jednak je to ten samuraj Mijamoto Musaši.. Věž také v noci svítí. Což by jistě nebylo nic neobvyklého, má ovšem dva druhy barev, které se denně střídají - iki (modrá) a mijabi (fialová).


Podle zadání z roku 2006 měla věž splňovat tři požadavky: futuristický vzhled a tradiční japonská krása, katalyzátor pro revitalizaci města a dostatnečná odolnost proti přírodním katastrofám, kterých v Japonsku není málo (drobná zemětřesení tu prý probíhají každý den). Tvar věže se také s výškou mění, kvůli silným větrům. U země má tvar trojúhelníku a směrem nahoru se víc a víc podobá válci.

Průběh stavby Sky Tree.


Zemětřesení je v Japonsku opravdovou hrozbou. Tak vysoká věž jako Sky Tree nespadne jen díky tomu, že ačkoliv je hlavní pilíř připevněn ke konstrukci až do výšky 125 metrů, ale sloupy do 375 metrů jsou připavněny k rámu s olejovými tlumiči, které fungují vpodstatě jako polštáře. Díky tomu se věž tak neklepe a pohltí až 50% energie zemětřesení.


Jak Sky Tree přišel ke svému jménu? Samozřejmě rozhodovala japonská veřejnost. Téměř o půl roku později komise vybrala šest nejlepších návrhů: Tōkyō Sukaitsurī (東京スカイツリー, "Tokyo Sky Tree"), Tōkyō Edo Tawā (東京EDOタワー, "Tokyo Edo tower"), Raijingu Tawā (ライジングタワー, "Rising tower"), Mirai Tawā (みらいタワー, "Tower of the future"), Yumemi Yagura (ゆめみやぐら, "Dream lookout"), Raijingu Īsuto Tawā (ライジングイーストタワー, "Rising east tower").


Z těchto jmen zvítězilo očividně to první, Tokyo Sky Tree. Počet hlasů, jen tak pro zajímavost, byl přibližně 33 000 (asi 30%) z 110 000 zúčastěných. Jsou zde centra těch největších televizí, jako je NHK, Nippon TV, TV Tokyo nebo Fuji TV. Co se rádia týče, vysílá NHK a J-Wawe.


Doufám, že se článek líbil a že jsem vám trochu přiblížila tuto relativně známou věž. Většina Japonců, které znám, jí přímo miluje a vždy, když jsou poblíž, okamžitě jí fotí a posílají mi je. Nakousla jsem tu téma japonských televizí. Proto se chci zeptat, zda byste měli zájem o krátkém článku o tom, jak si moct poslechnout japonské rádio nebo sledovat japonskou televizi, případně její program.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 6. listopadu 2013 v 21:37 | Reagovat

Nádhera... vypadá tak křehce. :)

2 Naomi Arisugawa Naomi Arisugawa | Web | 9. listopadu 2013 v 19:46 | Reagovat

Sky tree, to mi něco říká :) . Moc ráda bych se dostala nahoru. Vážně nechápu jak může tohle odolávat zemětřesením. Ten článek o televizi nebo rádiu by mě docela zajímal.

3 Takara Takara | Web | 9. února 2014 v 6:28 | Reagovat

[2]: Dostat se nahoru je obtížné. Nahoru chtějí všichni, takže se stojí 2-3 hodinové fronty. Zatím jsem neměla to štěstí, pohled shora na Tokyo musí stát za to :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama