Hunger Games - Vražedná pomsta

12. listopadu 2013 v 13:16 | Akiyama Kara
Konečně jsem se dokopala k nějakému tomu čtení/psaní (a to prosím jen proto, že jsem už zas nemocná). Proto jsem se rozhodla dočíst konečně další díl Hunger Games. Jak už jsem psala v minulém článku, zázrak jsem opravdu nečekala a tak jsem nebyla zklamaná, ale ani zrovna nadšená.


Autor: Suzanne Collins
Originální název: Catching Fire
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2010
Anotace: Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných. Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?


Na tenhle díl jsem byla hodně zvědavá, hlavně proto, že ho všichni vychvalovali až do nebes, zároveň jsem si ale nedělala přílišné naděje, což se nakonec ukázalo jako rozumné, protože už na začátku jsem se dočkala několika zklamání. Zaprvé, (pozor, spoiler!!) Seneca Crane je mrtvý. Nevím proč, ale v předchozím díle a pak i ve filmu jsem si ho docela oblíbila, i když byl jedním z tvůrců.

S jazykem jsem neměla takový problém jako předtím, dá se na to zvyknout. Do arény se to hodilo, ale v první polovině mi to přijde opravdu dost divné. Taky jsem našla pár věcí, které mi trochu nesedí. Třeba to, jak potkala dvě ženy, které mířily do Třináctého kraje. Jasně, jen tak náhodou se v lese, ve stejný den, potulují dvě ženské a Katniss na ně čirou náhodou narazí. To je na mě trochu moc, ale dá se to překousnout.

Ve spoustě knížek sympatizuji s těmi "zlými", nicméně tady se autorce podařilo mi definitivně si prezidenta Snowa zhnusit. Což je ale jediná postava, která ve mně vyvolává podobné pocity. Z postav mám ráda Dioda a Dratkii, Haymitche a ostatní mi připadají jako takoví roboti bez mozku. Hlavně Katniss. Její jednání na mě nepůsobí, takže neuvěřím, že je skutečná, což je u knížek asi můj největší problém.

Děj v první polovině mě zas tak nenadchnul, ono se toho ani moc nestalo. Navíc, po celou dobu čtení jsem měla pocit, jako by Katniss byla na drogách. Prostě je to styl psaní, který mi moc nesedl. Jinak mě ale naprosto uchvátily popisy míst, například arény, a samozřejmě samotný Kapitol. Vím, je to hodně špatné místo, ale všechny ty vymoženosti a módní výstřelky. Na jednu stranu je to peklo, na druhou stranu bych se tam klidně podívala.

Konec, ačkoliv by asi měl být překvapivý, jsem tak trochu očekávala. To, že Katniss bude žít, je samozřejmě jasné. Jen jsem předpokládala, že přežije více lidí a méně jich chytí. Navíc, už jsem si zvykla, že umírají postavy, které si oblíbím, ale to, co se stalo Draktii, mě vyloženě naštvalo.

Omlouvám se za všechny ty spoilery, já je nějak nemůžu vynechat, navíc to není nic tak strašného, tedy alespoň doufám. Pokusím se to celé tak nějak shrnout. Kniha není nejhorší, ale ani nejlepší. Má své kladné i záporné stránky a řadila bych jí spíš k průměru. Ačkoliv na Goodreads jsem jí ohodnotila docela (až moc) dobře, tady trochu přitvrdím. Existuje mnoho lepších knížek.

6/10
Knihu k recezni poskytlo nakladatelství Fragment, kterému tímto děkuji.

* Příští recenze nebude na knihu, ale jako správný japanofil představím jeden seriál, který jsem nedokoukala, protože zrovna začal v TV, a jednu mangu, která je sice prakticky neznámá, ale naprosto boží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mizu-chi Mizu-chi | Web | 11. prosince 2013 v 10:16 | Reagovat

Nedávno jsem dočetla knihu a hned potom jsem byla v kině. Oboje je úžasné :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama