Mráz

25. září 2013 v 14:12 | Akiyama Kara
Fuuu, další recenze. Jde o knihu Mráz, která je jedním z mých prvních recenzních výtisků. Yay! Ačkoliv detektivky moc nečtu, což podle recezní určitě víte. Rozhodně sem ale nedávám všechno, co čtu, takže pokud by vás to nějak extra zajímalo, koukněte na můj Goodreads. Kde taky nejsou všechny... No, to je jedno.

Autor: James Hayman
Originální název: The Chill of Night
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013
Anotace: Atraktivní a ctižádostivá právnička se chce stát partnerkou v prestižní advokátní firmě v Nové Anglii. Jedné mrazivé noci je však její mrtvé tělo nalezeno v kufru auta nahé a na kost zmrzlé. Případ přebírá detektiv z oddělení vražd Michael McCabe a hned začíná s vyšetřováním. Kdo by mohl chtít ublížit krásné a inteligentní ženě? Ve chvíli, kdy zmizí i jediná svědkyně zločinu, začínají na povrch vyplouvat okolnosti ze života zavražděné právničky. Podaří se detektivovi včas odhalit vraha a vyřešit případ? Proč musela zmizet svědkyně?


Po autorově úspěšném debudu Řez přichází druhý díl. Anotace slibovala napětí. Pod zajímavou obálkou (Přebal, bože proč????) se skrývá zklamání. Mráz je klasická americká detektivka, která rozhodně není tak děsivá jako díla severských autorů.

Příběh má spád, a to i v případě, že uhodnete, kdo je vrah. Což bude někde mezi polovinou a třemi čtvrtinami četby. Pokud se tím nenecháte odtrávit a dočtete knížku až do konce, můžete se těšit na zvrat ve vyšetřování a zajímavou pointu, která není nijak extrémně překvapivá ani oslnivá, ale patří k těm lepším.

Příběh je dobře napsaný a přeložený, dialogy plynou přirozeně, popisy reálií a myšlenkových pochodů také. Všechny osoby si nesou stigma z minulosti a autor nešetří policisty, podezřelé, svědky ani oběti. To, že každý má svého kostlivce ve skříni je sice fajn, ale v tomhle případě je to příšerné klišé.

Vyšetřující policista má problémy s alkoholem, trauma z rozvodu a rozháranou duši. Užijeme si schizofrenii, psychiatrickou organizaci, ale také prestižní právnické firmy. I tady narazíme na klišé. Právníci jsou (kupodivu) starší pánové v dobře padnoucím obleku, nebo sličná mladá děvčata. Přes to všechno ale příběh plyne, bez hluchých míst.

Ale ještě se vrátím k názvu. Příběh se odehrává na přelomu roku. Ale příběh by byl stejně dobrý (a asi bych to ani nepoznala), kdyby byl zasazen do jiného ročního období. Kdyby autor ten chlad nepřipoměl, mohla bych si myslet, že se vše děje v létě.


Pravdou je, že příznivec severských (a skotských) krimi, jako jsem já, zvyklý na mráz jen mezi řádky, si tuto knížku přečte jako poslední na dovolené. Ale pokud americký styl psaní snesete, nebo jste jeho příznivci, rozhodně Mráz doporučuji. Já se svým vztahem k téhle zemi jsem si, pravda, občas zanadávala, ale sto lidí, sto chutí.

To by bylo vše a já chci tímto poděkovat za recenzní výtisk nakladatelství Fragment! Příští recenze vyjde brzy. Pustím se do Jamrachova zvěřince, Hladových her a možná také slavné Mapy času.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 25. září 2013 v 16:11 | Reagovat

Kniha zní zajímavě. Co se týče detektivek, nejsem moc vybíravá. Když už mám na ní chuť, zakousnu se do všeho :)

Hladové hry jsou opravdu dobré, především ten prvotní nápad. První díl je dobrý, druhý nejlepší, třetí mi už přijde takový přetáhlý.

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 26. září 2013 v 21:16 | Reagovat

Na knih jsem narazila před nedávnem a celkem mě zaujala její obálka a anotace, pořád jsem ale váhala jestli si ji tedy přečíst či ne. Nakonec asi čas věnuji něčem jinému. Jak už bylo napsáno přede mnou, Hladové hry jsou skvělé. První díl je skvělý, druhý se mi taktéž moc líbil, co jsem ale slyšela, třetí díl za prvními dvěma trochu zaostává, tak jsem zvědavá, jak se bude líbit mně.^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama