Ikebana

10. září 2013 v 20:26 | Akiyama Kara |  Japonsko
Přišel čas na další článek o Japonsku. V Japonsku existují tři hlavní odnože umění, které jsou velmi známé - kaligrafie (šódó), čajový obřad (čadó) a ikebana (kadó). Umění aranžování květin pochází pravděpodobně někdy ze šestého století našeho letopočtu. Je to umění velmi oblíbené a proto se pokusím vám ho co nejvíce osvětlit právě v tomto článku.Slovo Ikebana (生花) znamená živé nebo žijící květiny. Také se pro toto umění používá termín kadó (華道), to je cesta květin. Proč cesta? Japonci vnímají jakýkoliv proces ne jako úsečku (učím se, naučím se a konec), ale jako nekonečnou přímku. To znamená, že podle nich je proces učení nekonečný.

Jako první se aranžováním zabýval mnich Ono no Imoko (小野妹子). Když jako studen buddhismu studoval v Číně, naučil se aranžovat a později založil školu, která se jmenovala Ikebonó. Existuje spousta a spousta stylů, nicméně nejvýznamější a nejjednodušší z nich je Tatebana, v překladu Stojící květiny. Jak vypadá? Používají se vysoké a štíhlé nádoby, přičemž vyčnívající část hlavní květiny je jedenapůlkrát vyšší, než je váza. Vedle hlavní květiny jsou symetricky umístěné dva květy po obou stranách.

O několik stovek let později, v 15. století, jeden mnich založil styl Rikka, Vzpřímená květina, a tak do ikebany zanesl hlubší buddhistickou symboliku. Většinou jde o poctu přírodě. Rikka také vždy obsahuje prvky jin a jang. Další styl je Ikebana používaná při čajovém obřadu a nazývá se Čabana, doslova Čajová květina. Objevila se v šestnáctém století jako odnož od stylu Nageire (vhození). Tento styl je odvozen od chápání světa zen buddhismem. Od Nageire je odvozen také styl Seika, také zen buddhistických.

Poslední styl, který zmíním, je Džijúka. Jde o poměrně moderní odnož, nemá stanovené žádné hranice a může se použít jakýkoliv materiál. No a vzhledem k tomu, že takhle z popisu se Ikebana hodně špatně představuje, přikládám několik ilustračních obrázků. Kliknutím na obrázek vám naskočí zdroj.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Matryoshka Matryoshka | Web | 11. září 2013 v 17:55 | Reagovat

Sakra, škoda, že ke kytkám se mám zhruba stejně jako k plotně... možná trochu lépe, no. Jediný oldfag, který u mne přežil, je malý zelený kaktus. W00t.

2 Hoshi Hoshi | E-mail | Web | 14. září 2013 v 14:24 | Reagovat

Ikebana je opravdu velmi kouzelné umění, které je hodno obdivu. Tohle dokáže opravu jen šikovný člověk, který má velikou představu a ví kam sáhnout :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama