Džidai macuri

27. září 2013 v 7:00 | Akiyama Kara |  Japonsko
Dnes se vám pokusím představit Džidai macuri. O co jde? Je to festival, snad nejhezčí, jaký znám. Jelikož japonské festivaly jsou opravdu krásné, připravila jsem pár článků, ve kterých vám představím tři neznámnější z nich.Festival Džidai (時代祭り, džidai macuri), známý jako Festival věků, v Japonsku probíhá od roku 1895, tedy 118 let. Slaví se 22. Října a probíhá pouze ve městě Kjóto. Patří mezi tři největší festivaly, spolu s Aoi macuri a Gion macuri. Jde o to, že lidé všech věků se převléknou do dobových kostýmů, od šlechticů a šlechtičen až po zemědělce, a jdou v průvodu skrz Kjóto. Džidai je velké lákadlo především pro turisty, protože můžete vidět typické oděvy všech období starého Japonska.

Co se týče historie festivalu, vznikl, jak už jsem psala, v roce 1895. Je důsledkem přestěhování hlavního města do Eda (dnešního Tokia). Krátce poté, Džidai vznikl, byl zasvěcen dvěma panovníkům Japonska, císaři Kammu a císaři Kómei.

Co se průběhu týče, Džidai začíná hned brzy ráno tím, že vyjdou do ulic s přenosnou svatyňkou mikoši a nesou ji až ke starému císařskému paláci. Tak lidé vyjadřují svůj respekt ke královské rodině. Také reprezentuje Kammu a Kómeie. Samotný průvod začíná v odpoledních hodinách, je dlouhý dva kilometry a trvá tak čtyři hodiny.

V průvodu můžete vidět umělce, samuraje, válečníky, obyčejné lidi i šlechtu. Jedním z největších atrakcí jsou ženy oblečené v takzvaném džúnihitoe, což je velmi složité kimono oblékané pouze vyšší vrstvou. Nakonec jsou mikoši nesena zpět z paláce a skupina válečníků hraje gagaku. Procesí končí u svatyně Heian.

Nakonec tu mám pár obrázků a videí, protože o japonských zvycích nestačí jen číst, je potřeba je vidět, slyšet a ideálně i prožít, abychom mohli docenit jejich kouzlo.

Typická hudba, policisté na koních. Pokud máte sedm minut, doporučiji podívat se na celé.


Toto je to slavné džúnihitoe. Doufám, že se vám bude líbit tak, jako mě.
Obléknout to je zázrak a je to děsně těžké, ale vypadá to téměř magicky, no ne?


Další příslušnice šlechticů, tentokrát za deště, s poskokem a deštníkem. Zvláštní je, že ženy měly poskoka nejen do deště, ale i na slunce, protože opálení bylo normální jen pro rolníky.


A nakonec samurai a obecentstvo.


Doufám, že se článek líbil. Zdroje najdete kliknutím na obrázek, všechny jsou z Deviant Art.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Clara Black Clara Black | Web | 28. září 2013 v 14:40 | Reagovat

Ahoj,
Chtěla bych ti oznámit, že jsi byla přijata do klubu Duše pisálka :)

2 sarush ef sarush ef | Web | 29. září 2013 v 13:44 | Reagovat

To vypadá nádherně!

3 takara takara | Web | 29. září 2013 v 23:46 | Reagovat

Krásný článek. Díky moc! Zatím jsem tyhle slavnosti nevychytala, i když jsem byla v této oblasti mnohokrát... Japonské slavnosti jsou krásné a taky velmi populární...což znamená, že na malé ploše je to hlava na hlavě a v tlačenici poznáš, do jaké míry jsou Japonci yasahii...:) tím myslím, že si budeš připadat, jako šťouchaný brambor. Popravdě moc slavnosti v Japonsku nevyhledávám...a je to právě z důvodu "přelidněnosti" Jak píšeš tahle slavnost je jedna z nej v Japonsku, takže budu muset zatnout zuby :D :D :D

4 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 30. září 2013 v 16:17 | Reagovat

[3]: Děkuji. ^-^ Já bych se podívala ráda, pokud budu mít příležitost a pokud se vůbec do Japonska dostanu. :D  Ty davy musí být opravdu brutální, někde jsem viděla fotku a musím říct, že je to vážně síla. :D

5 takara takara | Web | 30. září 2013 v 23:39 | Reagovat

Manžel doporučuje Gion, ten je prý nejlepší. Když jsem mu říkala, že bych chtěla jít, řekl jen:人が多い、大丈夫ですか。Už jenom místní tanabata, nebo jiný druh slavností dost trpím, navíc někdy je to opravdu chůze společně s tisícovkou lidí a jdete stejným směrem stejným rytmem...nechci zlehčovat oběti nacismu...ale opravdu mě napadlo, že to je jak "pochod smrti"...Festivaly jsou krásné, ale krásnější by byly s polovičkou lidí, opravdu, ani nemáš čas a možnost si projít krámky a když přijdeš pozdě, pak i fotky nejsou takové, protože nejlepší místa jsou už zabraná...Proto se tady chodí s předstihem např. na ohňostroj v Tokyu jsme zabírali místa už v 8 ráno a už bylo z polovičky plno :)Můj limit pro festivaly je zhruba hodina a půl, pak se mi chce běžet, jedno kam...Ale vidět ty kostýmy, mít možnost je vyfotit, asi se fakt překonám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama