Září 2013

Džidai macuri

27. září 2013 v 7:00 | Akiyama Kara |  Japonsko
Dnes se vám pokusím představit Džidai macuri. O co jde? Je to festival, snad nejhezčí, jaký znám. Jelikož japonské festivaly jsou opravdu krásné, připravila jsem pár článků, ve kterých vám představím tři neznámnější z nich.

Mráz

25. září 2013 v 14:12 | Akiyama Kara
Fuuu, další recenze. Jde o knihu Mráz, která je jedním z mých prvních recenzních výtisků. Yay! Ačkoliv detektivky moc nečtu, což podle recezní určitě víte. Rozhodně sem ale nedávám všechno, co čtu, takže pokud by vás to nějak extra zajímalo, koukněte na můj Goodreads. Kde taky nejsou všechny... No, to je jedno.

Uči a tatemae aneb Japonská mentalita pod lupou

18. září 2013 v 14:34 | Akiyama Kara |  Japonsko
Na tento článek jsem se chystala už dlouhou dobu a až teď jsem se odhodlala ho napsat. Spousta lidí neví, proč se Japonci chovají tak, jak se chovají. Abych se přiznala, v některých aspektech jejich mentality se nevyznám a myslím, že ani v budoucnu mě žádné světlo z nebes neosvítí, ale pro tento článek stačí pouze pár pojmů. Doufám, že vás člínek zaujme. Jsou to uči, soto, tatemae, honne a wa. Porozumění jiné kultuře je věc velmi složitá, ale doufám, že po tomhle článku vám hned bude jejich myšlení jasnější.Křišťály moci - Zrada temného elfa

14. září 2013 v 8:00 | Akiyama Kara
Dneska tu mám pro vás další recezni. Ano, asi jich tu je už moc, ale slibuji, že se pokusím zvolnit. Tahle knížka je v českých blogerských vodách pravděpodbně velmi známá. Jde o dílo mladé české autorky Michaely Burdové.

The Night Circus

12. září 2013 v 7:00 | Akiyama Kara
Hned na začátku chci říct, že jsem to četla v angličtině. V české verzi budou některá jména jiná, navíc nejsem génius a rozhodně jsem nerozuměla všemu. To jen tak na okraj. Pokud byste pozorovali nějakou chybu, budu ráda, když mi dáte vědět.

Ikebana

10. září 2013 v 20:26 | Akiyama Kara |  Japonsko
Přišel čas na další článek o Japonsku. V Japonsku existují tři hlavní odnože umění, které jsou velmi známé - kaligrafie (šódó), čajový obřad (čadó) a ikebana (kadó). Umění aranžování květin pochází pravděpodobně někdy ze šestého století našeho letopočtu. Je to umění velmi oblíbené a proto se pokusím vám ho co nejvíce osvětlit právě v tomto článku.

Setkání s literární postavou (soutěž)

8. září 2013 v 10:59 | Akiyama Kara
Přemýšlela jsem dlouho, ale nakoec jsem se rozhodla, že se taky přidám. Mou postavou je Herr Friedrick Thiessen z knihy The Night Circus. Četla jsem jí jen anglicky a přeložené by to už nemělo tu samou atmosféru, navíc je to knížka, kde jsou postavy z různých zemí. Snad mi to prominete a snad to není proti pravidlům, ale všechnu přímou řeč a jeden nápis jsem nechala v angličtině. Snad se vám bude mé minidílko líbit. ;)


Sloveso být a jeho záludnosti

2. září 2013 v 8:00 | Akiyama Kara |  Japonština
Dneska vás seznámím se slovesem desu, být. Podíváme se na základní stavbu věty, naučíme se pár nových slovíček a hlavně vám ukážu, že to, že se učíte podle anime není vždycky to nejlepší, ale že ani na kurzech nemusí být lektoři úplně přesní.