Temný gryf

26. srpna 2013 v 13:55 | Akiyama Kara
Tuhle knížku jsem dočetla v podstatě včera a tak sepisuji "čerstvou" recenzi. V knihkupectví jsem hledala jakoukoliv zajímavou fantasy. Knižní trh jsem nijak detailně nesledovala, ale něco se ke mě doneslo. Zaprvé nechápu knížky typu Divergence. A že jich je jako šafránu. Právě tu Divergence jsem otevřela v knihovně a řeknu vám, že nemám vůbec chuť jí číst. Přijde mi, že autorky mají nějaký komplex, protože je to Twilight na milion způsobů. Ale zpátky k Temnému gryfovi.
Autor: Katie J. Taylor
Originální název: The Dark Griffin
Nakladatelství: Zoner Press
Rok vydání: 2011
Anotace: Anotace nebude. Proč, to se dozvíte v textu níže.


Tak. Tuhle knížku jsem si vybrala naprosto náhodně a ačkoliv to není žádný Tolkien a navíc jde prý o autorčinu prvotinu, rozhodně nelituji. Nejprve musím říct jedno. Zoner Press mě naštval. Pokud si chcete knížku koupit, rozhodně nečtěte anotaci! Protože já to udělala. Podařilo se jim na zadní obálku sepsat děj celé knihy v několika větách. Když jsem to někde četla, říkala jsem si, že to přece nejde. Opak je pravdou, jde to docela lehce.

Gryfové se v knihách moc nevyskytují, takže jsem ráda, že o nich někdo něco napsal. Líbí se mi autorčina představa těchto tvorů, i když ono není moc co domýšlet. Kromě té gryfštiny, která mě osobně přišla opravdu zajímavá. Téměř nic mi nepřišlo nelogické (ono gryf sám o sobě je dost nelogický, ale snad víte, jak to myslím). Autorčin styl (a překlad) se mi četl dobře, žádná složitá souvětí, ve kterých by se člověk ztratil.

Oceňuji překlad. Třeba takový Orlín. A další věc, co mě zaujala - autorka se inspirovala velštinou. Jelikož je to podle mě moc pěkný jazyk, má Taylor malé bezvýznamné plus. Nicméně, mám i pár výtek. Opravdové akce se v knížce moc nedočkáte, což je škoda. Naproti tomu se autorka věnuje až moc Arrenovi a često přichází na přetřes jeho původ. Poprvé je to fajn a zajímavé, po páté už ne. Je to trochu agresivní, takže to, že se Arren začne chovat jako seveřan (agresivně), je předem jasné.

Co se gryfů týče, musím se pozastavit nad jednou věcí. Gryfové si volí své lidi, ale pak se stalo, že Eluna, Arrenova gryfka, ho zranila. Co to má být? Jasně, tihle tvorové jsou úžasní, inteligentní, nezpoutaní a tak dále, ale tohle mi přišlo trochu moc.

Onen název nevybrali jen tak náhodou - setkáme se opravdu s temným gryfem. Je to postava, dá-li se tomu tak říkat, která mě z celé knihy zaujala nejvíc a s ní jako jedinou jsem mohla soucítit. Zabili mu matku a zavřeli ho do klece. Navíc se chudák ještě ani nenaučil pořádně mluvit.

Tak, co říct na konec? Pokud hledáte něco epického a úžasného jako je Pán prstenů, v téhle knize to rozhodně nenajdete. Na druhou stranu nejde o žádnou hrůzu a jsem ráda, že jsem si knížku přečetla rozhodně si jí jednou přečtu znova. Jde o první díl trilogie (?) a ostatní díly, včtetně tohoto, můžete najít na Goodreads.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 26. srpna 2013 v 20:34 | Reagovat

Nevypadá to špatně, asi se po ní taky poohlédnu a díky za varování :).
Co se týče Divergence, mně se líbila, byla to první dystopie, kterou jsem četla, ještě před Hunger Games, nápad s frakcemi se mi líbil a taky to, že Tris nebyla žádná blbka. Musím říct, že já jsem podobnosti s Twilight nenašla, právě proto, že Tris nebyla žádný velký ufňukánek a v knize nebyl žádný milostný trojúhelník, díky bohu. :D
Ale samozřejmě každý máme na věci různý názor a to, co se líbilo jednomu, se nemusí líbit druhému.^^
Ale taky musím uznat, že trh je teď dystopiemi přehlcen a chtělo by to už zase něco jiného, protože jich začínám mít v poslední době plné zuby. :D

2 Vendy Vendy | Web | 27. srpna 2013 v 11:43 | Reagovat

Zajímavá sama myšlenka. Beru to jako další tip do mého seznamu...
A souhlasím, vypsat děj knihy v anotaci, za to bych někoho proliskala. Viděla jsem něco podobného na čbdb, kde byly komentáře na Angeliku (tu knižní, jasně) a borec tam vlastně popsal obsah knihy, žádný názor.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama