Magický prazdroj

31. července 2013 v 13:29 | Akiyama Kara
Po dlouhé době opět přidávám recenzi, kterou jsem stihla přečíst. Samozřejmě za několik hodin, díky čemuž jsem se ve zbytku dovolené neskutečně nudila.
Zrodil se mág tak mocný, že proti němu jsou ostatní mágové jen varietní hudlaři, a sama jeho existence přivede Zeměplochu na pokraj panmagické války. Jediný, kdo mu stojí v cestě, je Mrakoplaš, nedostudovaný kouzelník, jenž chce zachánit svět, nebo alespoň tu část, na které se sám právě nachází. K zeměplošským hrdinům, které už známe se připojí další: Conina - barbarská kadeřnice, Nijel - ničitel (jehož matička stále dohlíží na to, aby nosil vlněné spodní prádlo), a pravděpodobně první městský džin, který podniká v mosazných lampách, kde by rád objevil prostor pro vlastní růst.


Pátý díl Zeměplochy (kterou bezmezně uctívám), tentokrát opět s Mrakoplašem, na kterého jsem se nehorázně těšila. Jen ten konec mě moc nepotěšil, ale co. Stejně jako v předešlých recenzích na Zeměplochu se musím rozplývat a opakovat, že Pratchett je génius. Knih od něj se asi nikdy nenabažím.

Nicméně, začnu první a ne jedinou věcí, která se mi na knížce moc nezdála. Mrakoplaš. Možná mi to přijde, ale když porovnám Barvu kouzel a Magický prazdroj, v tomhle ohledu je BK o něco lepší. Částečně proto, že mě Mrakoplaš víc pobavil, částečně kvůli Dvoukvítkovi. V tomhle dílu na mě ale udělal dojem Džin. Nikdy jsem o těchto bytostech neměla moc konkrétní představu a do povídek jsem je zatím neobsadila (a asi ani neobsadím), ale zeměplošský džin mi vyrazil dech. Ostatní postavy se mi zdály trochu předvídatelné, ale to je možná tím, že už znám autorův styl z předchozích knih.

Další věc, co mě trochu zarážela, je absurdita některých situací, nicméně tohle počítám spíš k dobru. Začátek mi připadal trochu slabší, ale konec jsem si opravdu vychutnala. Válka, Hlad a Mor to "zabili" a Mrakoplašova ponožka patřila k mým nejoblíbenějším částem knihy.

Co se děje týče, přijde mi to jako výborný nápad. Prostředí, létající koberec. Z téhle knížky jsem opravdu nadšená, i když jsem čekala trochu víc. Myslím, že Pratchett si první knihou (kterou jsem tedy od něj četla) nastavil laťku dost vysoko.

9/10

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama