Top 5 Ghibli filmů, které musíte vidět

4. června 2013 v 18:42 | Akiyama Kara |  Japonsko
Nemůžete si říkat znalec japonské kultury a přitom neznat Ghibli. To je skoro jako nežít. Nejslavnější studio, ze kterého vzešlo spoustu skvělých filmů, pravděpodobně těch nejslavnějších v Japonsku. Takže tenhle článek si dovolím věnovat mým pěti nejoblíbenějším filmům od Ghibli (a vlastně nejoblíbenějším japonským filmům vůbec).

Většinu filmů doplňuje skvělá hudba od Joe Hisaishi.Edit: Co se hodnocení týče, všechny filmy by v obyčejných recenzích měly ode mě jedenáct z deseti. Pro tenhle článek jsem ale musela o dost zpřísnit, abych je mohla všechny seřadit. Proto prosím, pokud vás zaráží, že je tak opěvuji, a pak jim dám osm hvězdiček, je to jen proto, abych dokázala určit pořadí.


5. místo - Šepot srdce (耳をすませば)

Anotace: Shizuku Tsukishima je mladá školačka, která nadevše miluje čtení a trávení času v knihovně. Jednoho dne si všimne, že všechny knihy, které si vypůjčila, před ní četl chlapec jménem Amasawa Seiji. Shizuku se tedy rozhodne zjistit o koho jde.Mimi wo sumaseba je příběhem o první lásce, o problémech dospívání a o hledání sebe sama. Yoshifumi Kondo spolu s Miyazakim (který psal scénář) nám zde ukazují, jak moc je důležité si ujasnit, za čím vlastně chceme v životě jít.

Můj názor: Zatím můj nejméně oblíbený film od Ghibli, ale dostává osm z deseti hvězdiček. Kresba jako obvykle krásná, nicméně Šepot srdce je na mě až moc okatý, nereálný. Samozřejmě je to pohádka, ale hlavní hrdinka, Shizuku Tsukishima, na mě působí nesmírně afektovaně, stejně jako Amasawa Seiji. Oba dva se v podstatě nesnáší (nebo to tak vypadá) a najednou je to láska až za hrob. Nicméně tohle je jen detail a ve skutečnosti ho vyvažuje spoustu skvělých scén a detailů.

Hodnocení: 8/104. místo - Zámek v oblacích (ハウルの動く城)


Anotace: Mladá dívka Sophie, co by ošklivé káčátko se zlatým srdcem se na počátku příběhu stává obětí magie zlomyslné čarodejnice, která ji přemění na stařenu. Sophiinou jedinou nadějí se zdá být vyhledat mladého čaroděje Howla, jehož zázračný dům na muřích nohách obchází po vrcholcích hor nad městem. Když se jí to s nemalým vypětím podaří, začne zde pracovat jako uklízečka a domácí. Pomalu objevuje taje a záhady, které Howlův chodící dům skrývá. Jak se ale postupně rozvíjí klubko záhad okolo Howla, Sophie je vtažena do jeho světa a začíná chápat kým je. Do pohledného mladého čaroděje se zamiluje a její skálopevná láska bude postavena před zkoušku, ze které nikdo nemusí vyváznout živ a zdráv.

Můj názor: Miyazaki je naprostý génius, starý muž s duší dítěte. Takové lidí já obdivuji. Ale to jen tak mimochodem. Co se týče Howla, tenhle film není z těch, které si lehce oblíbíte. Dýchá z něho východ, takže pokud nejste připraveni na to, že tohle není nějaká Popelka, tak na tenhle film rovnou zapomeňte. Pro mě není nejlepší, ale je opravdu krásný. Konec by se mohl zdát trochu chaotický, ale nemyslím, že je to tak hrozné, jak píší ostatní. Co se týče mě, jsou věci, které mi tak trochu nesedly. Nebýt toho, do Zámku bych se bezvýhradně zamilovala.

Hodnocení: 8,5/103. místo - Do lesa světušek (蛍火の杜へ)


Anotace: Malá dívenka Hotaru se ztratí v lese, o němž se vypráví, že se v něm vyskytují zvláštní bytosti. Jedna taková bytost se před ní objeví a z lesa ji vyvede. Laskavý zachránce se jmenuje Gin a kromě masky na něm nic zvláštního není. Nebo vlastně je: dotkne-li se ho nějaký člověk, tak nadobro zmizí. I přes tento nedostatek se mezi Hotaru a Ginem vytvoří pouto, které časem sílí i bez fyzického kontaktu.

Můj názor: Tenhle film se řadí do mých nejoblíbenějších. Jediné, co mu mohu vytknout, je fakt, že vás celým filmem provází jakási úzkost, protože celou tu dobu tušíte, jak to skončí (nebo jsem to alespoň tušila já). Proto si myslím, že by neškodila malá, maličká naděje, že budou spolu. Na druhou stranu, je to opravdu krásný film. Tenhle můžu opravdu jen doporučit. Hudbu pro něj složil pravděpohodně Joe Hisaishi. Ať tak nebo tak, v téhle jsou ty nejlepší skladby, které jsem kdy slyšela.

Hodnocení: 9/10


2. místo - Cesta do fantazie (千と千尋の神隠し)


Anotace: Desetiletá Chihiro je obyčejná japonská holčička. Když se se svými rodiči vydává poprvé do nového bydliště, jejich auto zabloudí na opuštěnou lesní cestu, vedoucí k záhadnému tunelu. Chihiro i její rodiče se vydají dovnitř a objeví cosi, co považují za opuštěný lunapark. Rodiče podlehnou lákavé nabídce občerstvení v opuštěných stáncích, ale záhy se promění ve vepře. Chihiro se snaží najít pomoc a narazí na tajuplného chlapce jménem Haku. Ten ji seznámí s duchy, kteří v noci lunapark obývají a najde jí zaměstnání u Yubaby, staré čarodějnice s malým tělem a velkou hlavou, která provozuje obrovské lázně, kam si chodí odpočinout milióny pozemských bohů a jiných fantastických bytostí. Zde se skrývá jediná možnost, jak může Chihiro zrušit zakletí svých rodičů a vrátit se do lidského světa.

Můj názor: Co jen k tomuhle filmu říct... jedná se o první film, který jsem od studia Ghibli viděla, dokonce jsem si koupila i CD. Může to být tak rok a půl, ale Cestu do fantazie považuji za druhý nejlepší film stále. Nicméně, nemohu mu udělit plný počet. A to zkrátka proto, že je tu ještě jeden, lepší.

Hodnocení: 9,9/10


1. místo - Můj soused Totoro (となりのトトロ)


Anotace: Film, po kterém se postava Totora stala ikonou studia Ghibli. Satsuke a její malá sestřička Mei se společně s tatínkem stěhují do nového domu na venkově. Jejich maminka je v nemocnici, tatínek má hodně práce, a tak oběma, zejména však malé Mei, zůstává spousta času na seznamování se s novým domovem. Brzy poznají, že dům a jeho okolí nejsou jen tak ledajaké, ale že jsou obývány nejrůznějšími kouzelnými bytostmi. Díky zvědavé Mei narazí na dobráckého lesního ducha Totora, se kterým za krátko zažijí nejedno úžasné dobrodružství, ve světě, který mohou spatřit jen dětské oči.

Můj názor: Ten nejúžasnější film pro děti, co jsem kdy viděla. Totoro je naprosto rozkošný už jen tím, jak je velký, tím, jak se tváří a vůbec. To, co mě dostalo, je ale kočka-autobus. Tenhle film je roztomilý, ale ne infantilní, a pro mě ta nejkrásnější pohádka. Kdybych někdy měla děti (jen to ne!), rozhodně jim tohle pustím, protože u žádného jiného filmu jsem se neusmívala.

Hodnocení: 10/10

*******

Japonské filmy určitě mají své kouzlo a byla by škoda ho neobjevit. Proto budu ráda, pokud vás článek inspiroval. Kdyby měl někdo zájem se na filmy podívat a nevěděl, kde je najít, napište do komentářů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 5. června 2013 v 15:10 | Reagovat

Mě článek rozhodně inspiroval, na všechny tyhle filmy se chystám, ale asi se na ně podívám až přes prázdniny, kdy budu mít spoustu času, viděla jsem zatím jen Hotarubi no Mori e a naprosto souhlasím :) A mimochodem, máš naprosto úžasné pozadí, nevíš, z čeho/ od koho to je? :)

2 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 5. června 2013 v 18:31 | Reagovat

[1]: Jé, děkuji, to jsem moc ráda! :) Jsem zvědavá, jak se ti bude líbit Totoro, na jednom webu měl opravdu hodně odlišná hodnocení... Ale mě se vážně moc líbí. :)

Co se týče pozadí, tak myslím, že to není z žádného anime a ani si nejsem jistá od koho, ale když zadáš do vyhledávače anime city, určitě to tam najdeš. :)

3 ANA ANA | Web | 15. června 2013 v 1:20 | Reagovat

Moc anime filmů neznám, nedávno jsem viděla Naušiku z Větrného údolí(tak nějak se to jmenovalo), dost dobrý film, nemůžu si zvyknout na to, že v japonských filmech jsou hrdinové vystaveni trochu jiným věcem, hlavně bohům (nebo démonům?). Zatím nejvíc se mi líbila Cesta do fantazie, ta pohádka mě doslova okouzlila, snad i díky hudbě, nevím.
Ještě se mi líbila Princezna Mononoke, taky docela nejednoznačná pohádka, kde hlavní hrdinové nejsou až tak kladní a padouši ne až tak záporní.
A nedávno jsem viděla kouzelný film Karigurashi no Arrietty, jestli ti něco říká film Pidilidi, tak je to na podobné motivy, jen stokrát kouzelnější.

4 Kiruata - hime Kiruata - hime | Web | 17. června 2013 v 12:55 | Reagovat

Určitě se musím na ty filmy mrknout, teď jsem viděla Pom poko, taky od ghibli, moc pěkný, jen nikde nemůžu najít jestli je "Hotarubi no Mori e" od ghibli nebo ne, protože ghibli má sice film o světluškách, ale jmenuje se jinak: "Hotaru no haka", každopádně se chystám na oba :)

5 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 17. června 2013 v 17:59 | Reagovat

[3]: Jé, Naušika! Také jsem jí viděla a moc se mi líbila, jen mi tyhle filmy přišly víc jako takové klasiky nebo jak to říct. :) Japonské pohádky všeobecně jsou hodně odlišné, občas se na to špatně zvyká, ale zase stojí za to se alespoň na nějakou podívat. :)

[4]: Ano, Hotarubi no Mori e je taky od Ghibli. :) Ghibli má totiž 2 filmy o světluškách. Je to trochu matoucí, ale je to tak. :D

6 Gura-chan Gura-chan | E-mail | Web | 15. července 2013 v 12:25 | Reagovat

Ulevilo se mi, že jsem všechny viděla a jsem ráda, že Totoro je na prvním místě protože já sama si ho pouštím pořád. :D
Kdysi jsem se také zabývala filmy od Ghibli ale konkrétně jen od Miyazakiho. Recenzovala jsem je na svém blogu, protože mi přišlo, že nikde nebyla jeho úplná tvorba. Je to ale trochu starší článek/články (je tam i pokračování), proto jsem té recenzi moc nedala. :D
Tenhdy byl můj nejoblíbenější Hauro no ugoku shiro, ale potom se přidal i Totoro. :)

7 lusi lusi | 4. srpna 2013 v 16:51 | Reagovat

podívej se na princess mononoke, laputa: castle in the sky a nausicaa of he valley of the wind. :) princess mononoke je můj nejoblíbenější film of miyazakiho

8 takara takara | Web | 6. září 2013 v 0:19 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama