Knižní zpověď (1/7)

7. června 2013 v 7:00 | Akiyama Kara |  Knižní zpověď
Tak, na blozích teď koluje vážně zajímavý řetězák, takže jsem si řekla, že se přemůžu a také se do něj pustím. Ten "můj" má sedm částí, ale některé jsem vypustila (jedině pár posledních) částí. Takže sedm. No, nebudu zdržovat, tady to je.

1. Jsi knižní typ?
Myslím, že rozhodně. Čtu v podstatě všechno (kvalitní), v češtině i angličtině, v knihkupectví jsem schopná strávit i hodinu nebo dvě, z knihovny odcházím s minimálně deseti knížkami. Takže ano, určitě ano.

2. A co tvoji rodiče a příbuzní?
O tomhle si nejsem tak úplně jistá a trochu se stydím, ale asociál mého formátu... Vím, že mamka čte. Jednou za uherský rok přistihnu i otce s nějakou knížkou. Co se týče ostatních, opravdu si nejsem jistá.

3. A vrstevníci?
Co se mých spolužáků týče, znám jen jednoho (resp. jednu), co čte. Ale vím o dalších třech lidech, které mohu uvézt jako příklad. Jedna čte výhradně detektivky, což je prodle mě škoda. Já osobně proti nim nic nemám, sama jsem jich pár přečetla, ale číst striktně jeden žánr je prodle mě zvláštní. Druhá kamarádka čte ty knihy, které si, a teď cituji mamku, "můžete napsat doma sami". Nemám slov. Akorát vím, že jsem jí napsala jeden či dva čtenářáky. Ta poslední čte jen samé knihy "pro dívky", ale s opravdu morbidní tématikou (drogy, znásilnění,...). Jinak ale myslím, že z mého okolí moc lidí nečte.

4. Vyprávěli ti vaši nebo příbuzní pohádky, když jsi byla malá? Pokud ano, jaké?
Tak tady se omlouvám, ale moc si toho ze svého dětství nepamatuji, vlastně téměř nic, takže opravdu nevím. Ale hádám, že asi ano.

5. Četli ti rodiče nebo příbuzní pohádky, když jsi neuměla číst? Pokud ano, jaké?
No... vím, že jsem milovala Krtečka, takže asi ano.

6. Uměla jsi již před školní docházkou číst?
Tak to netuším, ale řekla bych, že ano.

7. Jaká byla tvá první (nebo alespoň patřila mezi ně) knížka, kterou jsi přečetla sama?
Nevím, nevím. Možná ten Krteček. Nebo něco podobného. Ale tak daleko má paměť opravdu nesahá (mám problém si vybavit, co jsem měla dneska k snídani).

8. Bála jsi se některé pohádky?
Opět, netuším.

9. Jaká byla tvá nejoblíbenější kniha než jsi šla do školy?
えとー Krteček? Já fakt nevím.

10. Chtěla jsi být nějakou svojí oblíbenou postavou?
Nemyslím si, ale ruku do ohně bych za to nedala...

11. Měl jsi ve škole problémy se čtením?
Spíš naopak. A celkem mě to štvalo, protože jsem často chtěla číst (protože mě štvalo, že ostatní čtou tak pomalu), ale nikdy mě nevyvolali, "protože jsem to nepotřebovala". To jsem byla fakt ukřivděná. Teď se vyloženě modlím, aby si mě nikdo nevšiml. Ať jde o čtení v češtině, angličtině, francouzštině nebo na jiných předmětech z učebnice. Naposledy jsem se dozvěděla, že mluvím moc potichu a není mi rozumět. A taky že čtu moc rychle.

12. A co tvoji spolužáci?
No, v páté třídě neuměla číst spousta lidí a to mě deptalo. Když jsme četli z knížek, většinou jsem byla o pár stránek napřed, a když mě učitelka vyvolala, nikdy jsem nevěděla, kde jsme. Tak jsem se ptala na stranu, vždycky to byly vtipné situace. Ani teď, skoro na střední, nečtou všichni perfektně, ale alespoň o trochu rychleji.

13. Jakou knihu jsi měla ráda na prvním stupni (do 5. třídy)?
Toť otázka. Myslím, že v té době jsem milovala Harryho Pottera, ale nejsem si jistá.

14. V pubertě se jistě něco změnilo, tak co druhý stupeň (od 6. do 9. třídy, popřípadě prima - kvarta na gymnáziu)
Ano, změnilo. Přestala jsem číst ty trhlé dětské knížky a začala si hrát na chytrou. No, to zas ne, ale pamatuji si, jak jsem "objevila klasiku". Půjčila jsem si knížku básní (ještě z SSSR) od E. A. Poea v angličtině, hledala si něco na internetu, třeba Starce a moře... byla jsem z toho děsně nadšená. Taky jsem začala číst knížky týkající se Japonska, pak takové trochu filozofické, a hlavně fantasy. Na konci roku 2012 jsem zjišťovala, kdo že je sakra ten Terry Pratchett, a od té doby čtu hlavně jeho.

15. A na střední škole, popřípadě vysoké?
No, tak tam jsem ještě nedošla. Přesněji, na střední nastoupím příští rok. Ale hodlám se víc zaměřit na klasiku a japonskou literaturu.

16. Jak se tvé oblíbené žánry měnily?
Dřív jsem četla primárně fantasy, teď jsem ale otevřela více knih jiných žánrů - cestopisy, literaturu faktu, životopisy, položivotopisy (ha ha ha) a další.

17. Četli jste si ve škole z čítanek? Do kolikáté třídy?
Četli, asi do primy (6. třída), ale pak už ne. Myslím, že je to škoda, protože takhle se alespoň můžeme inspirovat k přečtení, nebo prostě jen narazit na zajímavý text nebo žánr, který nás zaujme.

18. Museli jste ve škole mít čtenářské/kulturní deníky? Pokud ano, kdy to začalo a trvá to do teď?
Ano, nepamatuji se jak na základce, ale na osmiletém gymnáziu rozhodně. S mými známkami z češtiny to ale teď opěvuji, protože je to něco, co ze trojky (snad) udělá dvojku. Ne že bych neuměla česky, ale naše češtinářka má dojem, že musíme umět i takové pitomosti, jako je gramatika (stylem napište jenž v šestém pádě rodu ženského), což mi teda vůbec nesedí.

19. Doporučovala vám učitelka nějaké knihy?
Myslím, že sem tam ano. Stejně si ale čtu, co chci, pokud mě tedy nějak nezaujme název/autor. Navíc, moc často se to nestává.

20. Máš ráda povinnou četbu (musíš je prostě přečíst ať chceš nebo ne)?
Zatím to bylo tak, že jsme do třídy dostali seznam knih na referáty a měli jsme si je rozebrat. Takže nevím, jak tohle brát. Ale co se týče toho, že jsem nucena si něco přečíst, nevadí mi to. Pokud nejde o opravdu příšernou knížku, nemám s tím problém. Jsem ochotna přelouskat cokoliv, snad kromě upířích deníků. Ale co se týče knih, které se v povinné četbě vyskytují, pár jsem jich četla (Spalovač mrtvol, Bílá nemoc, Válka s mloky, Obsluhoval jsem anglického krála, Obraz Doriana Graye (a to ještě anglicky) a další) a ani u jedné by mi nevadilo, kdybych jí měla přečíst povinně.

21. A co taková doporučená (jsou to knihy, ze kterých si můžeš vybrat)?
Samozřejmě si vždycky vyberu (pokud to jde) tu nejmorbidnější (Spalovač mrtvol), takže můžu říct, že mi nevadí, spíš vyhovuje.

22. A učebnice?
No... to je už trochu slabší, připouštím. Ve výjimečných případech nějakou otevřu, ale to už musí být opravdu průšvih, protože většinou leží na dně skříně a odtamtud se nehnou.

23. Jak se k učebnicím chováš?
No, chovám se k nim hezky. Nepíšu do nich, neohýbám rohy, dokonce je ani nepoškozuji tím, že bych je často otevírala, natož do nich koukala. Jsou některé, které potřebuji (matematika, aj, fj,...) a k těm se taky chovám slušně. Za celý svůj život jsem do nich neudělala ani čárku, nemám ráda, když se s knihami (a je jedno jakými) zachází nešetrně.


Tak, to by bylo zatím všechno, doufám, že jsem vás neunudila k smrti. Pokud byste měli nějakou doplňující otázku, klidně se ptejte v komentářích.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 7. června 2013 v 17:01 | Reagovat

Pročetla jsem si tento dotazník a zjišťuji, že některé věci mám podobné...knihy jsou fajn. Myslím, že v dnešní době, kdo čte, ten má nadhled a umí se vyjadřovat (tedy až na mně, co si jen potichu  něco někde huhlá XD), ale myslím, že ohledně tvých(i mích :D) vrstevníků- pokud neotevřou jenom Bravo, či později vkladní knížku, tak je to taky úspěch :D :D bylo by sice hezké aby se vrhli na Poeho (sakra jak se to skloňuje??? Poa?...možná, každopádně v prvním pádě Poe)a v mém případě třeba na Kafku, ale to chtít nemůžeme. Štve mně, že lidi nečtou a pak si připadám, když mluvím svou slovní zásobou, že mi někdy ani  nerozumí a pohrdají mnou. No nic...takový je osud "bílé vrány" :D ehm...nevadilo by ti kdybych si ty otázky zkopírovala? Samozřejmě JENOM otázky! :D

2 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 7. června 2013 v 17:05 | Reagovat

[1]: Jo, to souhlasím. :D Lidi kolem mě se většinou tváří, jako bych na ně mluvila hebrejsky. :D
Určitě můžeš. :) Teda, já to také zkopírovala, tak snad se nic nestane. :)

3 Helizns Helizns | Web | 7. června 2013 v 18:17 | Reagovat

Jé taky ráda čteš to je supér :D Asi je to jeblý, ale moje srdce miluje dívčí romány :D...I když je mi pokaždé už na začátku jasné ,do s kým skončí ale romány od Jacqueline Wilson jsou něco jiného,prostě úžasné.Harryna jsem četla od 11 a mám ho přečteného...asi 5x každý díl :D ..PS Pochopila jsem že máš ráda Snape? Já celkem taky chudáák !Harrynův táta je strašný.

4 ANA ANA | Web | 12. června 2013 v 20:38 | Reagovat

Od Krtečka ke Spalovači mrtvol.
Pěkný rozsah, hodně čteš, taky si myslím že je lepší číst knihy více žánrů než soustředit se jen na jeden, ale než žádná kniha, je lepší aspoń jeden žánr (třeba ony detektivky, nebo i ty dívčí romány.)
Čtením se člověk obohacuje, získává i lepší slovní zásobu, vyjadřování - a navíc může s každou knihou prožít jeden příběh.
A v literatuře faktu a životopisech se zas leccos dozvíme.
Šikovný dotazník.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama