Japonské Urban Legends (1/2)

9. června 2013 v 7:00 | Akiyama Kara |  Japonsko
Japonské Urban Legends (都市伝説 Toshi Densetsu) jsou v současné době velmi populární, ale získat o nich jakékoliv informace je prostě nemožné. Co jsou to Urban Legends? V překladu jsou to městké legendy/fámy, které mají buď pobavit, nebo vyděsit. Jedno ale mají společné. Jedná se vesměs o moderní legendy a snad i proto jsou o to víc děsivější. Česko má také své Urban Legends, ale já se budu věnovat hlavně Japonsku.
Upozornění: Článek obsahuje poměrně nechutné části, takže pokud vám tyhle věci vadí, raději nečtěte.NURE ONNA (濡女)
První z dost děsivých Urban Legends je Nure Onna, alias Hadí žena. Je často popisována jako tři sta metrů dlouhý had s dlouhými drápy a tesáky a krásnými černými vlasy. Ať tak či tak, i teď vzbuzuje hrůzu.

Její záměry nejsou známy. V některých příbězích se objevuje jako monstrum dostatečně silné na to, aby rozdrtilo svým ocasem kmeny stromů nebo lidi. Má u sebe uzlíček připomínající dítě, který používá k přilákání obětí. Pokud ona osoba nabídne, že jí dítě podrží, Nure Onna ho pustí.

Pokud se ho pokusíte zbavit (a ukáže se, že to vlastně dítě není), balíček ztěžkne a zabrání vám v útěku. Nure Onna pak použije jazyk, aby vysála krev z těla své oběti.
V jiných příbězích zase Nure Onna hledá samotu. Prudce reaguje na ty, kteří jí obtěžují. Ty pak stihne stejný osud jako ty, kteří jí "dítě" nepodrží.TEKE TEKE
Teke teke je další japonská legenda, tentokrát ale ještě děsivější a stejně tak nechutná. Jsou tu dvě rozdílné verze, ově dvě jsou ale opravdu strašidelné. Podle prní verze se prý jedná o mladou dívku, která v mládí spadla pod vlak. Ten jí přeřízl na dvě půlky. Její horní půlka od té doby chodí ulicemi. Má s sebou kosu nebo motorovou pilu a dělá zvuky, které prý znějí jako "teke teke". Pokud nejste dostatečně rychlí, přeřízne vás na dvě půlky, stejně jako byla kdysi zmrzačena ona.

Existuje ale i verze číslo dvě. Podle ní dívka jménem Kashima Reiko spadla pod vlak a krom toho, že zemřela, také přišla o nohy. Kashima straší na toaletách na nádražích. Vždycky požádá cestujícího, aby jí řekl, kde jsou její nohy. Pokud odpovíte špatně, o své nohy přijdete. Abyste se zachránili, musíte říct, že její nohy jsou na nádraží Meishin a odpovědět, pokud se zeptá, kdo vám to řekl.

Existuje příběh, kde se vyskutuje ona první verze. Jeden chlapec šel prý večer domů ze školy, když v tom spatřil krásnou dívku opírající se lokty o parapet. Na chvíli se na sebe usmáli. On se divil, co dělá dívka v chlapecké škole, ale než se o to mohl nějak více zajímat, dívka vyskočila z okna a on uviděl, že jí půlka těla chybí. Vystrašený stál na chodníku, ale než mogl utéct, dívka ho přesekla na dvě půlky.

Na toto téma existuje poměrně morbidní film. Trailer najdete zde. Varuji vás předem, není to nic příjemného, takže pokud nemáte rádi horory, nedoporučuji.


AKA MANTO
Aka Manto, mnou amatérský přeloženo jako červenopláštník, je legenda o duchovi strašícím na školních toaletách. Opět jsou tu dvě verze. Buď se vás zeptá, jestli chcete modrý nebo červený papír. Častější je ovšem otázka "Modrý nebo červený plášť?". Byl popisován jako muž, který byl za svůj život díky své kráse neustále pronásledován obdivovatelkami. Po smrti nosí masku, aby zakryl svou tvář.

Když jste na toaletě (obvykle v poslední kabince), záhadný hlas se vás zeptá, jestli modrý, nebo červený plášť (eventuelně papír). Pokud odpovíte, že červené, zraní vás (a pravděpodobně i zabije), takže se vaše oblečení zbarví do červena. Pokud odpovíte, že modrý, bude vás červenopláštník škrtit, dokud váš obličej nezmodrá. Pokud se pokusíte ho přechytračit a odpovíte jinou barvu, budete odvlečeni do podsvětí. Svůj život můžete zachránit jedině tak, že odpovíte "žádný".

Samozřejmě opět existují různé verze. Někdy se místo Aka Manto setkáte s Aoi Manto (ne červená, ale modrá), nebo se vás zeptá na plášť, ne na papír. Dokonce v jedné verzi je místo papíru nebo pláště vesta. Policisté, muž a žena, byli zavoláni do školy poté, co některý ze studentů nahlásil, že na dívčích záchodech slyšel mužský hlas. Zatímco policista čekal na chodbě, policistka odešla na toalety. Když se v poslední kabince ozval hlas, "Máme obléct červenou vestu?", policista odpověděl, že ano. Následoval hlasitý výkřik a rána. Když policista vstoupil, našel svou partnerku bez hlavy. Její krev se vsákla do vesty, která zrudla.

Další, poněkud směšná, verze říká, že když se zeptáte na žlutý plášť, jste nuceni strčit hlavu do záchodu. Nechutné, ale lepší než umřít.

FATAL FARE
Tahle fáma se týká osamělých taxikářů, kteří řídí v noci, uprostřed krupobití. Legenda praví, že před taxíkem se z ničeho nic objeví neznámý člověk. Onen neznámý se posadí do zadní části vozu. Požádá taxikáře, aby ho odvez na místo, které nezná, takže ho bude muset cizinec navigovat. Cestující pak do řidiče cpe stále ložitější pokyny. Projíždějí temnými uličkami města a zanedluho se ocitnou až na venkově.

Po tak dlouhé cestě (a stále to ještě nevypadá, že jsou u cíle), řidič znervózní. Otočí se na pasažéra, aby zjistil, kam že to přesně jedou. Ale cestující už tam není. Taxikář se šokován otočí zpátky k volantu, ale to už se řítí přes okraj útesu. Není to úplně klasická legenda a prevence v podstatě neexistuje. Takže pokud budete taxikář v Japonsku, dávejte si opravdu pozor.


KUCHISAKE ONNA (口裂け女)
Kuchisake Onna, alias Žena s prořízlou pusou, je nejrozšířenější a nejznámější legenda v Japonsku. Podle pověsti je to žena, která byla znetvořena svým manželem. Prý byla za svého života velmi krásná. Poprvé se tato fáma začala šířit kolem roku 1979 v prefektuře Nagasaki. Odtud se dostala do celého Japonska a ve své době způsobila opravdovou paniku. Na některých školách se prý zavedlo chození ve skupinách v doprovodu učitele. A dokonce policie posílila hlídky ve městech.

Co se týče legendy samotné, děti, které chodí v noci samy zapadlými uličkami (a nejen tam), mohou potkat ženu s chirurgickou maskou na ústech. Což není v Japonsku vůbec nic neobvyklého. Žena ale děti zastaví a zeptá se: "Jsem krásná?".

V případě, že odpovíte "ne", vás žena zabije nůžkami, které si nosí s sebou. Pokud odpovíte ano, moc si to nezlepšíte - žena si sundá svou roušku. "A teď?" Opět můžete odpovědět ano nebo ne. Určitě si dovedete představit, co se stane, když zareagujete záporně. Kuchisake Onna vás přestřihne napůl. Je nemožné jí utéct, protože se před vámi zase objeví.
V sedmdesátých letech se objevilo několik způsobů, jak jí uniknout. Některé zdroje ovšem uvádí, že když jí odpovíte, že je průměrná, zmatete jí. Nejistá tím, co má udělat, dá vám dostatek času na útěk, zatímco přemýšlí.

V některých variantách příběhu jí můžete rozptýlit tím, že po ní hodíte ovoce nebo sladkosti, které se bude snažit chytit, a vy budete moct utéct. Ale pozor, pokud vás bude honit, nemáte šanci. Další a poslední šancí prý je zeptat se jí, jestli jste vy krásní. To jí prý tak zblbne, že sama odejte. I když bych na to tak úplně nesázela.

Kuchisake Onna je opravdu populární. Na YouTube můžete najít stejnojmenný film, mangu a anime. Velmi populární je strašit touto fámou už odrostlejší děti, aby samy necouraly po nocích.TOIRE NO HANAKO-SAN
Hanako-san (z toalet) je také velmi populární. Jde o pověst z II. světové války o dívce, která okupuje záchody (nejčastěji ve škole). Objeví se, když někdo vyřkne její jméno.

Pokud vstoupíte na dívčích záchodech do třetí kabinky, třikrát zaklepete a zeptáte se: "Jsi tam, Hanako-san?", ozve se odpověď ("Jsem tady."). Pokud vstoupíte dovnitře, bude tu malá dívka v červené sukni.

Tato legenda je opravdu populární. Pokud si vzpomenete na školní léta, možná jste se svými spolužáky/spolužačkami vyvolávali duchy. Pro mnohé je to buď zkouška odvahy, v USA se vyvoláváním duchů (nebo Bloody Mary) zasvěcují nováčci (např. noví studenti ve škole). Takto podobně se v Japonsku vyvolává Hanako-san.

Tato legenda má nejvíce podob. Liší se školu od školy, prefekturu od prefektury. Předně, Hanako-san je popisována obvykle jako dívka s krátkými černými vasy a červenou sukní. Co se její povahy týče, bývá označována za škodolibou, zlou osobu.

V prefektuře Yamagata se říká, že když Hanako odpoví a vy vstoupíte, sežere vás tříhlavý ještěr, který jen napodobil dívčí hlas. V Iwate zase uslyšíte, že poté, co zavoláte na Hanako-san, ze dveří se vynoří bílá ruka. Ale co se stane poté, to už se neví. Co se Kanagawy týče, po zvolání jejího jména se vynoří ruka potřísněná krví.

A jedna zajímavost na konec. V padesátých letech minulého století bylo jméno Hanako nejpoužívanější v Japonsku. V této době pravděpodobně také tato legenda vznikla.
Prozatím téma městských legend ukončím. Samozřejmě ještě nejsou všechny. Proto očekávejte v nejbližší době další část, ve které vám představím další, méně obvyklé Urban Legends. A pozor, jako bonus zveřejním výsledky mého průzkumu na téme "Japonci a jejich legendy", kde mi samotní Japonci odpovídali na různé otázky týkající se tohoto tématu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 9. června 2013 v 12:37 | Reagovat

No rozhodně je to zajímavé, ale ani s jedním stvořením bych se potkat nechtěla :D, těším se na druhou část.^^ Co se týče toho filmu, na jednu stranu bych ho chtěla vidět, ale já jsem hrozný strašpytel a už i trailer mě dostatečně vyděsil. :D

2 Angela Angela | Web | 9. června 2013 v 16:49 | Reagovat

Ještě jsem o žádné z nich neslyšela. Je to fakt hodně zajímavé. Horory mám docela ráda, takže se na to někdy musím mrknout. :D Budu se těšit na další "várku" legend. :)

3 Haru 【春】 Haru 【春】 | Web | 9. června 2013 v 23:19 | Reagovat

brrr... špatný nápad číst tohle před spaním... :/

4 Hayley Hayley | Web | 11. června 2013 v 15:57 | Reagovat

Už jsem pár japonských legend četla. Opravdu některé jsou síla :D.

5 krasna-sluchatka krasna-sluchatka | E-mail | Web | 11. června 2013 v 21:11 | Reagovat

Je to zajímavé, ale setkat se s nimi.. ÉÉÉÉ! Jinak žádnou japonskou legendu jsem ještě nečetla

6 ANA ANA | Web | 12. června 2013 v 11:03 | Reagovat

Po tomhle vidím, že putující videokazeta není nic vyjímečného. Děsivé legendy! Každá z nich by byla nosným tématem pro dramatický horor.

7 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 12. června 2013 v 17:36 | Reagovat

[1]: Já jsem koukala jen na kousek Teke Teke a musím říct, že to byla největší chyba v mém životě. Kuchisake Onna není tak děsivá. :D

[3]: Souhlasím. Já to psala v deset večer. Opravdu velmi příjemné. :D

[6]: Sadako/Samara je oproti tomu ještě roztomilá. Americká verze filmu byla ale oproti originálu skoro až trapná. Vůbec se nedržela knížek. Musím říct, že ty knížky byly možná ještě děsivější než tohle.

8 Mika Mika | 22. dubna 2016 v 14:54 | Reagovat

Tí vole :D... Ani jednoho se nebojím :D... A ten příběh nebyl strašidelnej... No OK možná ten Aka Manto :D... Kuchisake onna a Nure onna nejsou děsivé :/ ale příběh stál za to...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama