Červen 2013

Japonské písmo

23. června 2013 v 7:00 | Akiyama Kara |  Japonština
Zdravím vás. Konečně jsem se dokopala k tomu, abych také něco napsala o japonštině, mém milovaném jazyku, který pokaždé když vidím, chovám se jako dítě - infantilní blbec (ano, viděla jsem právě Šakalí léta). Nicméně, spousta lidí se jí učí z internetu většina z nich ve skutečnosti japonsky neumí. Našla jsem i několik příkladů (a ano, většinou to jsou "Čeští Otaku"), takže se máte na co těšit.

Knižní zpověď (2/7)

21. června 2013 v 10:00 | Akiyama Kara |  Knižní zpověď
Tak, přicházím s další částí Knižní zpovědi, tentokrát jsou to otázky ohledně knihoven a půjčování. Doufám, že vás nebudu moc nudit. Tenhle článek je přednastavený, pravděpodobně jsem teď na turistickém kurzu nebo co to je, ale doufám, že se zase brzy na blog dostanu.

PTEJTE SE!

18. června 2013 v 7:34 | Akiyama Kara
EDIT: Článek z osobních důvodů trochu upraven.

Vrtalo vám někdy hlavou něco ohledně Japonska? Po internetu kolují fámy a vy nevíte, čemu věřit? Právě proto jsem založila tuto rubriku a tento článek. Pokud je tu něco, co se týká Japonska, ať už jeho kultury, historie, zvyků, jazyka a tak dále, klidně se zeptejte na cokoliv.

Netvrdím, že jsem nějaký profesionál. Nechci se chlubit, ale na druhou stranu myslím, že o Japonsku a japonštině něco málo vím, což se snažím většinou uplatnit ve svých povídkách a článcích.

Jak se ptát?
Hlavně prosím slušně. Na nadávky a podobně je místo pod jinými články, celkově ale na blogu vulgaritu opravdu nemám ráda, takže je mažu. Nemusíte psát v podstatě nic, kromě otázky, ale byla bych ráda, abyste se předtím podívali do rubriky Japonsko, jestli se váš dotaz netýká něčeho, co jsem již publikovala.

Jak to bude probíhat?
Klasicky - vy se zeptáte, já odpovím. Pak hodím otázky do článku a zveřejním je. Pokud se zeptáte na něco trochu obecnějšího a obsáhlejšího, napíšu o tom samostatný článek do rubriky Japonsko a do dalšího článku s odpověďmi vás na něj odkážu.

Na co si dát pozor?
Hlavně na srozumitelnost otázky, klidně jí nějak specifikujte. Dám příklad. Chcete se zeptat na nějakou šílenost, která o Japonsku koluje po Facebooku. Klidně mě odkažte na článek, kde jste tuto informaci našli, ráda vám ten text rozeberu (nebo taky rozcupuji na kousíčky). Otázky ohledně jazyka prosím pište ve znacích, v latince je to dost... no, však víte. Pokud nevíte, jak psát japonskými znaky, taky se můžete zeptat. Článek jsem plánovala někdy až na srpen, ale pokud to někoho zajímá (hodně), pustím se do toho dřív.

Na závěr - témata.
Jen bych chtěla upozornit na jednu poslední věc, a tou jsou témata. Zaměřuji se hlavně na jazyk, kulturu, náboženství, historii, literaturu a film. Asi vám nepomůžu v těch moderních věcech jako jsou móda nebo J-rock/J-pop. Ale jelikož mám kontakty na spoustu Japonců, můžu se zeptat jich a tak budete mít informace z první ruky.

To by bylo tak nějak všechno, takže pokud máte jakoukoliv otázku, pište.

Japonské Urban Legends (1/2)

9. června 2013 v 7:00 | Akiyama Kara |  Japonsko
Japonské Urban Legends (都市伝説 Toshi Densetsu) jsou v současné době velmi populární, ale získat o nich jakékoliv informace je prostě nemožné. Co jsou to Urban Legends? V překladu jsou to městké legendy/fámy, které mají buď pobavit, nebo vyděsit. Jedno ale mají společné. Jedná se vesměs o moderní legendy a snad i proto jsou o to víc děsivější. Česko má také své Urban Legends, ale já se budu věnovat hlavně Japonsku.
Upozornění: Článek obsahuje poměrně nechutné části, takže pokud vám tyhle věci vadí, raději nečtěte.

Knižní zpověď (1/7)

7. června 2013 v 7:00 | Akiyama Kara |  Knižní zpověď
Tak, na blozích teď koluje vážně zajímavý řetězák, takže jsem si řekla, že se přemůžu a také se do něj pustím. Ten "můj" má sedm částí, ale některé jsem vypustila (jedině pár posledních) částí. Takže sedm. No, nebudu zdržovat, tady to je.


Top 5 Ghibli filmů, které musíte vidět

4. června 2013 v 18:42 | Akiyama Kara |  Japonsko
Nemůžete si říkat znalec japonské kultury a přitom neznat Ghibli. To je skoro jako nežít. Nejslavnější studio, ze kterého vzešlo spoustu skvělých filmů, pravděpodobně těch nejslavnějších v Japonsku. Takže tenhle článek si dovolím věnovat mým pěti nejoblíbenějším filmům od Ghibli (a vlastně nejoblíbenějším japonským filmům vůbec).