Yakuza

17. března 2013 v 13:12 | Akiyama Kara |  Japonsko
Jakuza je hodně rozšířené téma, podle mých informací jde ale o poněkud zvláštní druh mafie. Je jasné, že Jakuza značně ovládla japonský trh, například ve stavebnictví, na druhou stranu tu máme jejich zásah v roce 1995, kdy Jakuza jako první zřídila nouzové kuchyně poté, co v Kóbe proběhlo obrovské zemětřesení. A co je zajímavé, zvládla to ještě dříve, než stihli pomoci státní úředníci.Podle nejnovějších informací je v Jakuze přes 110 000 členů, z toho asi 500 rodin. Největší z jejich organizací jsou Jamaguči gumi, Inagawa kai a Sumijoši kai. A co je ještě zajímavější, ačkoliv je tato organizace celosvětově nazývána Jakuza, její členové používají spíše jméno gokudó, což znamená podsvětí.

Co se týče historie, počátky této organizace bychom mohli hledat již v období Edo (1603 - 1867). Počátků je úravděpodobně více a jedna teorie střídá druhou, nicméně já uvedu jen jednu. Má to na svědomí nejvýznamnější událost této éry - bitva u Sekigahary, kde se utkali bojovníci za syna bývalého (mrtvého) šóguna, Hidejori Tojotomiho. V té době spousta samurajů přišla o pána a stali se z nich róninové. Vznikla tu skupina, které se říkalo Kabukimono (oslišní podivíni). Vyznačovali se extrémní hrubostí, dlouhými meči a například tím, že si nenechali vyholit přední vlasy, což byla v té době takřka povinnost každého samuraje.

Dost o historii. Další věc, kterou se Jakuza zabývala (a zabývá i dnes) je hazard. Profesionální gambleři bakutó hráli vrchcáby a další hazardní hry. V současné době jsou v tomto směru populární například závody rychlých člunů. Mimo jiné se Jakuza podílí na obchodu s bílým masem, zbraněmi (stále například používají samurajské meče) a tak dále.
Jak je to s Jakuzou politicky? Podle všeho se jedná o krajně pravicovou skupinu a to od konce 19. století, kdy jednotlivé uörganizace Jakuzy sledovaly japonské zájmy na asijském kontinentu. Tairiku rónin (pevninští róninové) se zase pohybovali na území Číny a dalších zemí a prováděli špionáž ve prospěch své vlasti. Po roce 1945 bylo japonské hospodářství v troskách, to ale paradoxně nahrálo dalšímu rozkvětu yakuzy. Její část byla po vítězství Mao Ce Tunga v Číně začátkem 50. let tajně podporována CIA jako protivník rizika komunistického puče.

Ačkoliv byla Jakuza (hlavně sama sebou) označována jako ochránce japonských tradic a hodnot, veřejnost se od ní odvracela. Dříve platilo obecné mínění, že kdo jednou do Jakuzy vstoupil, nikdy už se od ní neodtrhne. V součanosti ale někteří lidé z Jakuzy vystupují a japonská vláda podporuje jejich začlenění do společnosti.

Zajímavosti
Určitě jste již slyšeli o tetování, které mají členové jakuzy (a nejen oni) po celém těle. Tomuto tetování se říká irezumi. V současnosti je toto tradiční japonské tetování spojováno výhradně s Jakuzou a tetovaní lidé jsou diskriminovaní.
Když se člen Jakuzy chce omluvit svému šéfovi, jednoduše si uřízne prst. Tomuto aktu se říká Jubicumi.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama